W Polsce i za granicą odbywa się Narodowe Czytanie „Wesela”

W ponad 2 tysiącach miast i miejscowości w Polsce i na świecie trwa Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W wielu miejscach odbywają się towarzyszące lekturze inscenizacje uliczne i warsztaty.

W stolicy Narodowe Czytanie rozpoczęło się – z udziałem pary prezydenckiej oraz wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego – w samo południe w Ogrodzie Saskim.

Prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL, podkreśla, że inicjatywa Narodowego Czytania jest ważna m.in. ze względu na obniżający się poziom polskiego czytelnictwa.

To dotyczy zarówno tego, co czytamy – bo czytamy rzeczy o coraz mniejszej wartości – jak i sposobu, w jaki czytamy. Niestety media potrafią nam narzucić zły styl, a nawet zły smak, jeśli chodzi o czytanie. Dlatego kontynuując inicjatywę Narodowego Czytania musimy mieć na względzie: po pierwsze, przyłożenie większej wagi do kultury czytania, ażeby w ogóle czytać, a nie tylko oglądać obrazki, zwłaszcza w telewizji, a z drugiej strony, jest to przywrócenie, poprzez wysoką kulturę czytania, najlepszych wzorów mowy polskiej. Te dwa zadania inicjatywa Narodowego Czytania powinna spełniać – wskazał prof. Jaroszyński.

Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest m.in. propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa i wzmacnianie narodowej tożsamości.

Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Trylogię” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl