fot. flickr.com

A. Merkel: nie możemy zrezygnować z kontroli granicznych

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w sobotę w wywiadzie dla dziennika „Rheinische Post” za utrzymaniem obowiązujących od dwóch lat kontroli granicznych. Komisja Europejska, której zgoda jest do tego konieczna, rozumie argumenty Berlina – dodała.

„Nie możemy w najbliższym czasie zrezygnować z kontroli granicznych (…) Mam wrażenie, że Komisja Europejska jest otwarta na nasze argumenty” – powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Niemiecki rząd wprowadził kontrole graniczne we wrześniu 2015 roku, w okresie największego nasilenia fali uchodźców. Niemieckie służby koncentrowały się na kontrolowaniu granicy z Austrią, przez którą przedostawało się najwięcej migrantów podążających szlakiem bałkańskim do Europy Zachodniej. Wyrywkowe kontrole odbywały się też na granicach z Polską i Czechami.

Na każdorazowe przedłużenie kontroli granicznych wewnątrz obszaru Schengen wymagana jest zgoda Brukseli. Obecne pozwolenie wygasa 11 listopada. Berlin sygnalizował chęć przedłużenia kontroli o kolejne pół roku. Zdaniem niemieckich mediów KE jest niechętna dalszemu przedłużaniu kontroli.

Od 2015 roku do Niemiec przyjechało niemal 1,5 mln obcokrajowców z zamiarem ubiegania się o azyl.

PAP/RIRM

drukuj