fot. PAP/Marcin Obara

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Berlinie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. To kolejny światowy przywódca, z którym polski premier rozmawiał na temat sytuacji na naszej wschodniej granicy i działań Rosji na Ukrainie.

– Sądzę, że trzeba zobaczyć duży obraz, który wyłania się z poskładania razem kilku rożnych kryzysów, które mają miejsc wokół nas. Znaczna część nitek jest trzymana na Kremlu przez przywódcę Rosji. Kilka kryzysów omawialiśmy dzisiaj z panią kanclerz. Jednym z nich była sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Bronimy zewnętrznej granicy UE. W związku z tym bronimy Niemiec przed wielką falą uchodźców, bo Łukaszenka próbował testować granice, zapraszając pierwszych kilkanaście tysięcy migrantów. Tak naprawdę reżim Alaksandra Łukaszenki użył ich jako żywych tarcz, instrumentów do wywołania kryzysu politycznego. Intencja była jasna: zdestabilizować UE poprzez granicę polsko-białoruską. My zatrzymaliśmy falę uchodźców – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Było dla mnie ważne, aby usłyszeć stanowisko Polski, ponieważ Polska znajduje się pod wielką presją. Każdego dnia żołnierze zabiegają o ochronę granicy i dlatego w dalszym ciągu będziemy ściśle współpracować ze stroną polską. Bardzo dobrze, ze premier Mateusz Morawiecki spotka się także z moim następcą – dodała Angela Merkel.

 

TV Trwam News

drukuj