M. Horała: Prof. Modzelewski i Jacek Rostowski pierwszymi świadkami na komisji śledczej ds. VAT

Komisja śledcza do spraw VAT podała nazwiska pierwszych świadków, którzy zostaną przesłuchani. To ekspert podatkowy prof. Witold Modzelewski oraz były minister finansów w rządzie PO-PSL Jan Vincent Rostowski.

Dziś odbyło się drugie posiedzenie powołanej w lipcu komisji śledczej do spraw VAT. Posłowie zapoznali się na nim z procedurą dotyczącą informacji niejawnych. W trakcie swoich prac komisja zajmie się dziesięcioma wątkami. Pierwszym z nich będzie oszacowanie wysokości strat związanych z wyłudzeniem VAT.

– Pierwszy oczywisty wątek prac komisji to oszacowanie wysokości strat z tytułu złej ściągalności podatku VAT w latach 2007-2015. Szacunek Komisji Europejskiej – całkowitej luki – to jest 262 mld złotych. Zawsze jakaś luka w każdym kraju europejskim jest. Problem jest taki, że w Polsce ona wielokrotnie wzrosła. Gdyby utrzymana była ściągalność z roku 2007, mielibyśmy przez te lata, mniej więcej, 200 miliardów złotych w budżecie więcej – powiedział przewodniczący komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała.

Komisja będzie również chciała dowiedzieć się, dlaczego nie wprowadzono podstawowych, najprostszych rozwiązań uniemożliwiających działalność przestępczą.

– Zarówno brak narzędzi w organach ścigania, niewykorzystywanie tych narzędzi, które miały organy, ba, jeszcze rozbrajanie ich, likwidowanie, również administracji skarbowej. Brak rozwiązań, które były wprowadzane w innych krajach, które również postulowała też Komisja Europejska – wskazał Marcin Horała.

Podczas dzisiejszego posiedzenia komisja złożyła wniosek o wezwanie pierwszych świadków. To ekspert podatkowy prof. Witold Modzelewski oraz były minister finansów w rządzie PO-PSL Jan Vincent Rostowski.

– Chcemy, żeby osoba uważana za jednego z czołowych ekspertów VAT-owskich i uczestnicząca w tych wszystkich rozmowach, powiedziała, zeznała, jak to wyglądało, jakie były sygnały kierowane również ze środowiska naukowego czy analitycznego. (…) Minister finansów przez gros tego czasu, który podlega badaniom komisji, a więc osoba, która jest osobiście, konstytucyjnie odpowiedzialna za dobro finansów publicznych, za zbieranie podatków, jest oczywistym świadkiem komisji – wyjaśnił Marcin Horała.

W dalszej kolejności byliby wezwani byli ministrowie sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Czuma, a także były prokurator generalny Andrzej Seremet. Pierwsi świadkowie mieliby stanąć przed komisją już w październiku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj