fot. pixabay.com

Departament Stanu USA grozi sankcjami izraelskim osadnikom na Zachodnim Brzegu Jordanu

Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji na „ekstremistycznych” izraelskich osadników prowadzących ataki przeciwko Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu Jordanu – poinformował w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller. Do tej pory Żydzi zamordowali na tym obszarze dziewięciu Palestyńczyków, a 900 wypędzili.

„Restrykcje wizowe są jak najbardziej na stole jako jeden z kroków, które możemy wdrożyć. Mogą być też inne. Bardzo jasno wyrażaliśmy, od prezydenta po niższe szczeble, że poziom ekstremistycznej przemocy przeciwko niewinnym palestyńskim cywilom na Zachodnim Brzegu jest nie do przyjęcia” – powiedział Matthew Miller podczas poniedziałkowego briefingu.

Polityk potwierdził w ten sposób informacje, że Stany Zjednoczone mogą nałożyć sankcje na izraelskich osadników, którzy biorą udział w atakach przeciwko Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu. Według ONZ osadnicy zabili dotąd dziewięć osób, a 900 zmusili do opuszczenia swoich domów.

Jak powiedział Matthew Miller, przedstawiciele USA wielokrotnie naciskali na izraelskie władze, by zajęły się tymi atakami i pociągnęli sprawców do odpowiedzialności. Rzecznik dodał, że wolałby, by Izrael sam podjął działania przeciwko ekstremistom, lecz ostrzegł, iż USA mają „opcje do dyspozycji”.

Wcześniej o możliwości nałożenia sankcji na Izraelczyków ostrzegł prezydent Joe Biden w tekście opublikowanym na łamach „Washington Post”.

Matthew Miller przekazał też, że USA prowadzą rozmowy z Izraelem oraz ONZ na temat ochrony cywilów i bezpiecznych stref dla nich w obliczu przesuwania się izraelskich działań wojennych do południowej części Strefy Gazy, gdzie Izraelczycy kazali ewakuować się palestyńskim cywilom.

W niedzielę szef oenzetowskiej agencji pomocowej UNRWA stwierdził, że na skutek izraelskich bombardowań zginęło 73 cywilów chroniących się w obiektach ONZ, a cywile „nie mają gdzie uciekać”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl