USA: wyeliminowano z pola walki 45 tys. dżihadystów IS

Podczas kampanii w Iraku i Syrii wyeliminowano z pola walki 45 tys. dżihadystów Państwa Islamskiego (IS) – poinformował amerykański gen. Sean MacFarland cytowany w czwartek przez agencję Associated Press. Jego zdaniem szeregi IS liczą teraz ok. 15 tys. ludzi.

Wcześniejsze szacunki wskazywały, że w oddziałach dżihadystów może służyć 19-25 tys. ludzi. MacFarland zaznaczył, że dokładne wyliczenie sił IS jest trudne. Ocenił jednak, że ich szeregi topnieją.

Według niego „wróg cofa się na wszystkich frontach”, a wspierane przez Amerykanów lokalne siły odbijają z rąk IS kolejne obszary na terytorium Iraku i Syrii. Amerykański wojskowy zwrócił też uwagę, że maleje liczba ochotników zasilających szeregi IS. Przez co – jak zauważył – dżihadyści stawiają coraz mniejszy opór na placu boju.

MacFarland tłumaczył, że syryjscy rebelianci są bliscy odbicia z rąk IS miasta Manbidż. W jego ocenie dojdzie do tego w najbliższych tygodniach. Odnosząc się do sytuacji w Iraku powiedział, że tamtejsze wojska przygotowują się do ofensywy na Mosul.

Mimo osłabienia zdolności bojowych IS, dżihadyści pozostają nadal poważnym zagrożeniem – ostrzegł amerykański dowódca.

„Sukcesy wojskowe w Iraku i Syrii nie oznaczają końca Daesz (akronim IS). Spodziewamy się, że wróg zaadoptuje się do sytuacji i przekształci w prawdziwą partyzantkę i organizację terrorystyczną zdolną do przeprowadzenia straszliwych zamachów, takich jak ten z 3 lipca w Bagdadzie, lub aktów terroru, jakie widzieliśmy na całym świecie” – oświadczył gen. MacFarland.

Amerykański wojskowy wspomniał o akcie terroru, w którym zginęło prawie 300 osób, a do dokonania którego przyznało się IS. Tamten zamach uznawany jest za jeden z najkrwawszych, do jakich doszło w ostatnio w Iraku.


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl