Prezydent A. Duda na Malcie: Unia Europejska nie rozwiąże problemu migracji, jeżeli będzie się posługiwała poprawnością polityczną

Nie mam wątpliwości, że narastająca fala terroryzmu wiąże się z migracją – powiedział prezydent Andrzej Dudy podczas szczytu państw grupy Arraiolos na Malcie. Według niego, Unia Europejska nie rozwiąże problemu migracji, jeżeli będzie się posługiwała poprawnością polityczną czy „swoistą naiwnością”.

W czwartek prezydenci trzynastu państw tworzących grupę Arraiolos dyskutowali o negatywnych skutkach funkcjonowania liberalnych gospodarek nastawionych tylko na zysk. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że państwo powinno wykorzystywać swój potencjał gospodarczy aby wyrównywać szansę. Jako przykład takiej polityki przedstawił realizowany w Polsce program Rodzina 500 plus.

Podczas drugiego dnia szczytu na Malcie przywódcy zajęli się problemami związanymi z bezpieczeństwem w Europie. Wiele miejsca poświęcili kwestii kryzysu migracyjnego.

Prezydent RP podkreślił, że „nie ma wątpliwości, iż narastająca fala terroryzmu wiąże się z migracją”.

– Myślę, że jeżeli Unia Europejska nadal będzie w swoich relacjach wewnętrznych i zewnętrznych, w tej kwestii, posługiwała się tak daleko idącą poprawnością polityczną, którą bym nazwał naiwnością, to powiem tak: my tego problemu nie załatwimy. Potrzebna jest kooperacja, współpraca, solidarność, ale potrzebne jest to wszystko po, to żeby zrealizować działania, które są działaniami zdecydowanymi – akcentował Andrzej Duda.

Z tym stwierdzeniem nie zgodził się prezydent Niemiec.

– Od roku to jest problem nas wszystkich, w szczególności mojego kraju. Zdecydowały powody humanitarne, nie poprawność polityczna. To względy humanitarne sprawiły, że zaopiekowaliśmy się dużą liczbą uchodźców z terenów objętych wojną – mówił Frank-Walter Steinmeier.

Zdaniem prezydenta Polski potrzebna jest wspólna, lepsza ochrona granic UE, oraz twarda polityka identyfikacyjna wszystkich osób przyjeżdżających na Stary Kontynent.

Jasno i wyraźnie deklarowałem w imieniu mojego kraju, że jesteśmy cały czas otwarci na niesienie pomocy – podkreślał prezydent RP.

Polska jest gotowa wspierać ochronę granic Unii, a także finansować pomoc dla potrzebujących w obozach dla uchodźców w krajach sąsiadujących z ich ojczyznami.

Nawiązując do wczorajszej dyskusji Prezydent Polski przypomniał, że Europa osiągnęła sukces dzięki gospodarce rynkowej zbudowanej na fundamentach chrześcijańskich. Dodał, że wyzwaniem dla UE jest dalsze „stwarzanie równych warunków”. Przedstawił też program Rodzina 500 plus jako przykład takiego działania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl