fot. PAP/Marcin Obara

P. Mucha: Powołanie przez prezydenta nowych sędziów SN nie jest przedmiotem postępowania, w tym wystąpienia KE do TSUE

Powołanie przez prezydenta nowych sędziów Sądu Najwyższego nie jest przedmiotem jakiegokolwiek postępowania, w tym wystąpienia Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE – powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Prezydencki minister mówił o tym na konferencji prasowej zorganizowanej w świetle różnych komentarzy i nieprawdziwych informacji, jakie pojawiły się po tym, jak w środę Andrzej Duda powołał 27 osób na sędziów SN w trzech Izbach.

Niektórzy, m.in. z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, odnosząc się do sprawy uznali, że prezydent złamał prawo i nie uszanował zabezpieczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Krytyce poddawano też to, że jego decyzje zapadły przed orzeczeniem TSUE, do którego skargę na Polskę w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym złożyła KE.

Minister Paweł Mucha podkreślił, że prezydenckie powołania nie są przedmiotem jakiegokolwiek postępowania, ani przedmiotem wystąpienia KE.

– Skarga wniesiona w dniu 2 października 2018 r. przez KE przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, odnosi się do przepisów ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym obniżających wiek przejścia w stan spoczynku urzędujących sędziów i także przepisów tejże ustawy przyznających prezydentowi RP prawo do przedłużenie czynnej służby sędziów. Natomiast nie jest przedmiotem tej skargi – w związku z tym przedmiotem jakiejkolwiek wypowiedzi możliwej, hipotetycznej nawet TSUE czy to w ramach stosowania potencjalnych środków tymczasowych, czy w ogóle tego postępowania – kwestia tych uprawnień, tych prerogatyw, które pan prezydent stosuje na gruncie polskiej konstytucji – powiedział Paweł Mucha.

Prezydencki minister podkreślił, że Andrzej Duda powołując nowych sędziów SN nie naruszył prawa europejskiego. Wszelkie tego rodzaju argumenty – jak mówił – są nieprawdziwe i wprowadzające opinię publiczną w błąd.

Paweł Mucha zaznaczył też, że powołania nowych sędziów Sądu Najwyższego są zgodne z konstytucją i ustawą o KRS.

RIRM

drukuj