Szef BBN-u o aktywnej prezydenturze Andrzeja Dudy

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w programie „Polski punkt widzenia” w telewizji „Tv Trwam” podsumował pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy. Minister Soloch zaznaczył, że dzięki prezydentowi Dudzie Polska jest jednym z najbardziej stabilnych społecznie krajów w Europie.

Minister Paweł Soloch podkreślił, że pierwszy rok sprawowania urzędu głowy państwa przez Andrzeja Dudę można ująć słowami – „obecna prezydentura”.

Była to bardzo obecna prezydentura w wymiarze kontaktu bezpośredniego z obywatelami. Ponad sto wizyt krajowych, bezpośrednie spotkania z ludźmi – jest to bardzo ważne. Prezydent był również bardzo obecny w wymiarze, który jest ważny dla statusu Polski na arenie międzynarodowej, czyli m.in. Szczyt NATO i decyzje, które tam zapadły, zostały podpisane głównie dzięki aktywności pana prezydenta – wskazał szef BBN.

Dzięki temu, że prezydent Andrzej Duda jest tak aktywny, nie tylko w kraju, ale i za granicą, już mamy tego efekty – zaznaczył Paweł Soloch.

Andrzej Duda zanim objął stanowisko głowy państwa, jeszcze jako prezydent-elekt rozpoczął działania ws. Szczytu NATO w Warszawie: kontakty z sekretarzem NATO, wizyty w państwach sojuszniczych i wreszcie decyzje, które zostały podpisane w Warszawie. To był oczywiście wysiłek wszystkich władz w Polsce, ale prezydent był tym, który nadawał temu wysiłkowi określony impet – powiedział minister Soloch.

Minister wskazał również na dalsze kroki, jakie prezydent Andrzej Duda chce podjąć, by zwiększyć bezpieczeństwo naszego kraju.

To jest przede wszystkim zadbanie o to, aby postanowienia Szczytu NATO weszły w życie. W przyszłym roku to powinno mieć już miejsce. To są zabiegi, jeśli chodzi o wzmacnianie pozycji Polski i jeśli chodzi o dialog bezpieczeństwa międzynarodowego również na forum ONZ – Polska jest zainteresowana członkostwem w radzie bezpieczeństwa. Są to też inicjatywy regionalne i polityka ekonomiczna, stąd mocno ożywiona relacja z Chinami – wskazał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich zapoczątkowało proces, który doprowadził do politycznej zmiany w Polsce, jednak początki prezydentury, kiedy jeszcze nie rządziło Prawo i Sprawiedliwość, nie należały do najprzyjemniejszych – podkreślił Paweł Soloch.

Ta prezydentura dzieli się na dwa nierówne czasowo okresy. Okres koabitacji z poprzednim rządem. Było to dość skomplikowane, bo odbywało się to w okresie walki wyborczej. Można powiedzieć, że prezydent był tą siłą, która okazała się kluczowym silnikiem stabilizującym sytuację w kraju. Zwycięstwo Andrzeja Dudy było kluczowym czynnikiem, który doprowadził do zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości – mówił minister.

Jestem przekonany, że Andrzej Duda, jako prezydent, jest głównym czynnikiem, który stabilizuje sytuację w naszym kraju – podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– Ze znacznym udziałem prezydenta miały miejsce w Polsce trzy wielkie wydarzenia w przeciągu 1,5 miesiąca: ćwiczenia wojskowe Anakonda, szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. W każdym z tych wydarzeń brał udział prezydent Andrzej Duda, i jego udział był w nich znaczący. One pokazały nie tylko siłę państwa, ale również siłę ładu społecznego. W porównaniu z innymi krajami stabilizacja społeczna w Polsce jest bardzo duża. Polska, również dzięki działaniu pana prezydenta, jest oazą spokoju społecznego, co wpływa również na poziom bezpieczeństwa w kraju – powiedział Paweł Soloch.

Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego nie powoduje utraty zaufania społeczeństwa do prezydenta Dudy – wskazał minister.

Sondaże pokazują, że Andrzej Duda jest najbardziej popularnym politykiem w kraju. Według badań opinii publicznej ma on ponad 60 proc. poparcia. Temat Trybunału Konstytucyjnego jest bardziej nagłaśniany przez opozycję i powoduje pewne nieporozumienia w Unii Europejskiej, ale ostatnie wydarzenia takie jak Brexit czy fala terroryzmu w Europie sprawiają, że temat Trybunału – w wymiarze międzynarodowym, w zestawianiu z tym, jak sprawnym i ustabilizowanym państwem okazuje się Polska – powinien tracić na znaczeniu – podkreślił Paweł Soloch.

Minister odniósł się również do zobowiązań Andrzeja Dudy, jakie składał będąc kandydatem na prezydenta RP, m.in. ws. obniżenia wieku emerytalnego, podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz poprawy sytuacji tzw. frankowiczów.

Jeśli chodzi o projekty ustaw, które prezydent Duda już złożył, to teraz ruch należy oczywiście do Sejmu. Prezydent jest oczywiście zainteresowany, aby jak najszybciej były podejmowane działania. Co do frankowiczów, to dla wielu z nich te rozwiązania mogą być trudne do przyjęcia w stosunku do oczekiwań, tym nie mniej są pewne ulgi w postaci rozwiązania kwestii spreadów. Pan prezydent zdaje sobie sprawę, że dla wielu osób te rozwiązania są niewystarczające, natomiast pamiętajmy, że są to pierwsze działania, które prezydent przedsięwziął w tej kwestii i na pewno będą kolejne – zapowiedział Paweł Soloch.

 Cały program „Polski punkt widzenia” można zobaczyć [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl