Na Jasną Górę dotarła 71. Piesza Pielgrzymka Rybnicka

Do stóp Pani Jasnogórskiej przybyła 71. Piesza Pielgrzymka Rybnicka. Jej tegorocznym hasłem były słowa: „Miłosierni jak Ojciec”. Przedstawiciele górników w sobotę na Jasną Górę wnieśli kosz 71. róż.

Wraz z Pieszą Pielgrzymką Rybnicką dotarła także Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej.

Górnicy przynieśli ze sobą dar dla sanktuarium: świecę wykonaną z węgla. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Marek Bernacki, który podczas niedzielnej Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu wygłosił homilię. Nawiązując do słów Ewangelii podkreślił, że każdy człowiek musi mieć świadomość daru od Boga, który należy przyjąć, rozwijać i dzielić się z innymi.

– Tak nas często nęka, żeby powiedzieć: „To moje! Ileż ja musiałem zapracować, żeby to mieć! Ileż musiałem włożyć sił w to czy tamto, żeby coś mogło się stać”. Bracie, siostro, wszystko, co masz jest darem. Wszystko, co masz pochodzi od tego, Który jest u góry. Świadomość daru. A jeśli dar, to co dalej? Trzeba się darem umieć ucieszyć, tym bardziej, że pochodzi od Boga pełnego miłości, od Boga, któremu tak bardzo zależy na moim szczęściu. Ucieszyć się tym, co mam. Czy ja się potrafię cieszyć – życiem, tym wszystkim, co jest mi podarowane czy też nieustannie narzekam, nieustannie szukam dziury w całym? Ucieszyć się darem – mówił ks. Marek Bernacki.

Tegoroczna pielgrzymka była przedłużeniem Światowych Dni Młodzieży – i zewnętrznie, i wewnętrznie – wskazał ks. Janusz Badura.

– Zewnętrznie dlatego, że jak popatrzymy, wielu uczestników nosi plecaki ŚDM, chusty, koszulki. Natomiast sam miałem konferencję nt. logo ŚDM, nawiązywałem do tamtych wydarzeń, zresztą młodzież skandowała zagraniczne piosenki i okrzyki – powiedział ks. Janusz Badura.

Wędrówka do Matki to piękne, ubogacające doświadczenie – podkreśliła pielgrzym Monika Herman.

– Pierwszy raz pielgrzymowałam tutaj do Matki, do Częstochowy. Powiem szczerze, że są to takie wrażenia, takie przeżycie, że naprawdę bardzo to wszystkim polecam. Każdy idzie z intencją i te intencje przy życiu nas trzymają, żeby dojść tutaj na Jasną Górę. W mojej pierwszej pielgrzymce wspierałam grupę głównie śpiewem. Jest to dość wyczerpujące, ale jak widać doszłam. Jestem z siebie dumna i dziękuję Matce Bożej, że dała mi siły, żebym mogła tu dotrzeć – powiedziała.

W pielgrzymce uczestniczyło 3,5 tys. pątników, 30 kapłanów i 8 sióstr zakonnych. Najstarsza osoba miała 83 lata, najmłodsza 1 rok. Pielgrzymi przez 4 dni pokonali ok. 115 km.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl