Papież Franciszek spotka się z imigrantami na wyspie Lesbos

Ojciec Święty odwiedzi dziś grecką wyspę Lesbos. 13. zagraniczna podróż Papieża ma mieć charakter humanitarny i ekumeniczny. Papież Franciszek zwizytuje m. in. obóz dla uchodźców, gdzie przebywa 2,5 tys. osób ubiegających się o azyl oraz spotka się z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem.

Ojcu Świętemu podczas wizyty towarzyszyć będą patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim.

Przez podróż na grecką wyspę Papież Franciszek chce przypomnieć światu, że kryzys migracyjny nie został rozwiązany i wciąż się pogłębia – mówi ks. prof. Jan Machniak, dyrektor katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Współczesny świat ma możliwości rozwiązania tego problemu, przez pomoc udzielaną czy  tam  na miejscu, czy poprzez przyjęcie tych, którzy nie posiadają swego domu.  Ojciec Święty Franciszek realizuje w ten sposób program swego pontyfikatu, który zaznaczył bardzo wyraźnie, kiedy zaraz na  u początku posługi piotrowej  pojechał na Lampedusa– wyspę na Morzu Śródziemnym, która należy do Sycylii.  Spotkał się tam z tymi ludźmi, którzy z Afryki na bardzo skromnych okrętach próbowali wtedy przedostać się do Europy. A więc ten problem Biskupa Rzymu jest jednocześnie wielkim wyzwaniem  dla nas do tego byśmy pomagali na różne sposoby-   zaznacza ks. prof. Jan Machniak.

Na zakończenie środowej audiencji generalnej Ojciec Święty poprosił wiernych o modlitwę w intencji jego podróży na wyspę Lesbos.

Grecka wyspa znajduje się zaledwie kilka kilometrów od wybrzeży tureckich, dlatego tak wielu emigrantów właśnie tą drogą próbuje przedostać się do Europy.

RIRM

drukuj