Nowe demonstracje przeciwko wielkim pieniądzom w polityce USA

W Waszyngtonie i Bostonie doszło dziś do nowych demonstracji, których uczestnicy protestowali przeciwko coraz większej roli wielkich pieniędzy w życiu politycznym. Obywatele USA sprzeciwiali się także destrukcyjnemu wpływowi grup specjalnych interesów oraz przepisom utrudniających udział w głosowaniu.

Policja w Waszyngtonie zatrzymała 142 członków ugrupowania „Wiosna Demokracji”, które regularnie organizuje protesty przed gmachem Kapitolu. Zatrzymano m.in. 12 demonstrantów, którzy przykuli się kajdankami w centralnej hali Kapitolu, pod wieńczącą gmach rotundą.

W sumie w tym tygodniu policja zatrzymała już prawie 1000 uczestników protestów. Jednak zarówno „Wiosna Demokracji”, jak i inne ugrupowania zapowiadają w najbliższych dniach ponad 30 kolejnych demonstracji w różnych miastach kraju.

W Bostonie aktywiści wykonali happening polegający na wrzuceniu w porcie do morza drewnianych pojemników mających symbolizować korupcyjne wpłaty na fundusze wyborcze polityków. Happening wykonano w miejscu słynnej „Boston Tea Party” z 1773 r. Amerykańscy koloniści wdarli się wówczas na stojące w porcie trzy statki i wrzucili do morza ich ładunek herbaty protestując w ten sposób przeciwko jednostronnie narzuconym przez brytyjski parlament podatkom.

„Poczynając od Komitetów Akcji Politycznej (PAC), poprzez lukratywne oferty pracy, a kończąc na wpłatach na fundusze wyborcze istnieją niezliczone, najzupełniej legalne, sposoby przekupienia polityka” – powiedziała Charlotte Hill z organizacji „Represent.Us”, która walczy z korupcją w życiu politycznym. Podkreśliła, że jej organizacja nie opowiada się, ani nie jest przeciwna żadnemu z kandydatów do prezydentury.

Komentatorzy zwracają uwagę, że protesty przeciwko korupcyjnej roli pieniędzy w polityce nasilają się w okresie kiedy miliarder Donald Trump jest bliski zdobycia prezydenckiej nominacji Partii Republikańskiej przed jesiennymi wyborami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl