Putin: Rosja chce nawiązać z USA partnerskie stosunki

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił dziś, że Rosja chce nawiązać z USA stosunki partnerskie, a wszystko inne jest „kłamstwem i wymysłem” na temat Rosji; oświadczył również, że Moskwa nie ingerowała w procesy wyborcze w USA.

Putin zapowiedział, że spotka się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, jeśli złoży on wizytę w Moskwie. Tematem rozmów ma być wspólna walka z terroryzmem. Ocenił także, że jego spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem mogłoby się odbyć w Finlandii w ramach szczytu Rady Arktycznej.

„Odnosimy się do Stanów Zjednoczonych jak do wielkiego mocarstwa, z którym chcemy nawiązać bardzo dobre, partnerskie stosunki. Wszystko inne jest kłamstwem, wymysłem w odniesieniu do Rosji i prowokacją” – mówił Putin, występując na międzynarodowym forum w Archangielsku.

Prezydent Rosji dodał, że „Wszystko to jest wykorzystywane w wewnętrznej agendzie politycznej w USA; <<karta antyrosyjska>> jest rozgrywana w interesach poszczególnych sił politycznych w USA po to, by umocnić ich własne pozycje”.

Zarzucił niewymienionym z nazwy kręgom w USA, że „zachowują się nieodpowiedzialnie”, i wyraził nadzieję, że sytuacja unormuje się, a „im prędzej, tym lepiej”.

Putin zapewnił również, że Rosja nie ingerowała w procesy wyborcze w USA. Ocenił, że są to „niekończące się i bezpodstawne” zarzuty pod jej adresem.

PAP/RIRM

drukuj