Będzie porozumienie handlowe między USA a UE?

Czy już wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego między USA a Unią Europejską? Taki scenariusz jest możliwy. Wyższe cła, które nałożyły na Europę władze w Waszyngtonie, uderzają rykoszetem w amerykański rynek.

Do napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską doszło przez politykę handlową Donalda Trumpa. Przywódca USA zakwestionował wielostronne porozumienia handlowe i nałożył wyższe cła na niektóre produkty, m.in. na stal i aluminium. Wszystko po to, by chronić krajową produkcję. Takie posunięcie okazało się jednak szkodliwe nie tylko dla Europy, ale również dla samych Stanów Zjednoczonych. Ceny tych metali wzrosły tam o 33 procent w przypadku stali i o 11 proc. w przypadku aluminium. Ponadto zmniejszył się eksportu amerykańskiej soi oraz motocykli do Chin i Europy. Niewykluczone więc, że już wkrótce polityka handlowa między USA a Unią Europejską nieco się unormuje.

Jak poinformowały władze w Waszyngtonie, Prezydent Trump opowiada się za pogłębieniem relacji handlowych. Takie stanowisko miał przedstawić podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. [czytaj więcej] 

Nad porozumieniem pracują przedstawiciele Komisji Europejskiej. Ma ono zminimalizować straty wynikające z wojny handlowej z USA.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj