fot. PAP/ Marcin Bielecki

[TYLKO U NAS] K. Kozłowski: Liczba repatriantów wracających do Polski będzie rosła

W tym roku zdecydowanie zwiększymy liczbę powracających repatriantów. Będzie ich około 600. To znacznie więcej w porównaniu z poprzednimi latami – powiedział we wtorkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Od wielu lat zaniedbywano temat Polaków zza granicy, którzy oczekują powrotu do ojczyzny. Nie wszyscy mieli taką możliwość. Władze uprościły jednak procedury.

– Godność naszych rodaków przez wiele lat była zaniedbywana. Nie przygotowywano odpowiednich aktów prawnych. Nie szły za tym również odpowiednie środki umożliwiające repatriacje. W tej chwili nadrabiamy te wieloletnie zaległości i realizujemy to, do czego polskie państwo od samego początku było zobowiązane. Sprawę repatriacji musimy rozpatrywać w kategoriach zobowiązania moralnego – podkreślił Krzysztof Kozłowski.

Rząd znacznie ułatwił formalności. Obecnie wystarczy uzyskać wizę repatriacyjną w konsulacie Polski w kraju, w którym się przebywa.

– W zeszłym roku została przyjęta nowelizacja ustawy o repatriacjach, która umożliwia powrót do Polski przede wszystkim Polakom mieszkającym na Wschodzie. Gwarantuje ona bardzo szybką możliwość powrotu do Polski. Jeśli na przykład jakaś osoba mieszka w Kazachstanie, a chciałaby powrócić, to składa w naszym konsulacie stosowny wniosek, otrzymuje wizy i w momencie przekroczenia granicy z taką wizą repatriacyjną ta osoba staje się obywatelem Polski bez względu na to, jakie miała obywatelstwo wcześniej – przypomniał wiceszef MSWiA.

To jednak nie wszystkie udogodnienia.

– Mamy program ośrodków adaptacyjnych w Pułtusku i Środzie Wielkopolskiej. Tam repatrianci mogą mieszkać przez pół roku, mogą szlifować i przypominać sobie język polski. Mogą również w tym czasie przypominać sobie o polskiej kulturze i historii, ale także nawiązują kontakty z pracodawcami i przygotowują się do życia w Polsce – dodał.

Liczba Polaków przebywających za granicą będzie rosła w kolejnych latach.

– W tym roku zdecydowanie zwiększymy liczbę powracających repatriantów. Będzie ich około 600. To znacznie więcej w porównaniu z poprzednimi latami – zapowiedział Krzysztof Kozłowski.

W ostatnim czasie do Polski powrócił 94-letni Józef Kowalczyk, weteran m.in. walki o Monte Casino, który po 78 latach powrócił do kraju [czytaj więcej].

– To bohater naszej wolności. Po wielu dekadach powraca do Polski żołnierz Armii Andersa. Ta radość jest tym większa, że on nigdy polskiego obywatelstwa się nie wyrzekł. Dzisiaj powraca na terytorium naszego kraju, na Sądecczyznę, gdzie się urodził. To jest niezwykła lekcja historii – powiedział Krzysztof Kozłowski.

RIRM

drukuj