USA: Dowódca 7. Floty został zdymisjonowany

Dowódca stacjonującej na Pacyfiku 7. Floty USA wiceadmirał Joseph Aucoin został zdymisjonowany przez dowódcę Floty Pacyfiku USA admirała Scotta Swifta. Jego odwołanie związane jest z serią wypadków okrętów USA na Oceanie Spokojnym.

W oświadczeniu amerykańskiej marynarki wojennej napisano, że powodem dymisji J. Aucoina była „utrata zaufania do jego zdolności dowodzenia”. Obowiązki odwołanego ze stanowiska wiceadmirała J. Aucoina przejął kontradmirał Phillip Sawyer.

Jak twierdzi agencja Associated Press, dymisja spowodowana jest czterema wypadkami amerykańskich okrętów na Pacyfiku od stycznia; w dwóch z nich zginęli i zaginęli marynarze.

„Każdy z incydentów jest oddzielnym przypadkiem, ale nie mogą być rozpatrywane osobno” – oświadczył we wtorek admirał Scott Swift.

Dowódca Floty Pacyfiku USA zapewnił, że amerykańska marynarka wojenna przeprowadzi kontrolę swoich okrętów na Oceanie Spokojnym, koncentrując się m.in. na nawigacji, systemach maszynowych oraz eksperckiej ocenie każdej jednostki.

7. Flota, która wchodzi w skład sił morskich USA na Pacyfiku, jest jedną z najsilniejszych. Jej główna baza znajduje się w japońskim porcie Yokosuka.

Dymisję wiceadmirała J. Aucoina miała przyspieszyć kolizja, do której doszło w poniedziałek, gdy niszczyciel rakietowy USS John S. McCain zderzył się z liberyjskim tankowcem Alnic MC na wodach na wschód od Singapuru. W wypadku dziesięciu marynarzy zaginęło, a pięciu odniosło rany. We wtorek admirał S. Swift poinformował, że nurkowie znaleźli ludzkie szczątki w kadłubie amerykańskiego niszczyciela.

Był to już drugi taki incydent z udziałem okrętu wojennego USA w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy. 17 czerwca amerykański niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald został uderzony w prawą burtę przez kontenerowiec bandery filipińskiej ASX Crystal na południowy zachód od portu Yokosuka, co spowodowało śmierć siedmiu amerykańskich marynarzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl