Singapur: restrykcje w ruchu lotniczym podczas szczytu Trump-Kim

W Singapurze będą obowiązywały restrykcje w ruchu lotniczym w związku ze spotkaniem przywódców USA i Korei Płn. Donalda Trumpa i Kim Dzong Una – napisano w komunikacie Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) i Federalnego Zarządu Lotnictwa USA (FAA). Ograniczenia nastąpią 11, 12 i 13 czerwca.

Wszystkie samoloty przybywające na lotnisko Changi w Singapurze będą musiały zmniejszyć prędkość i podporządkować się pewnym ograniczeniom dotyczącym wykorzystania pasów startowych „ze względu na bezpieczeństwo narodowe” – napisano w środowym komunikacie.

Singapur organizuje 12 czerwca historyczny szczyt amerykańsko-północnokoreański. Donald Trump i Kim Dzong Un spotkają się w Capella Hotel na wyspie Sentosa w południowej części Singapuru. We wtorek władze tego kraju objęły wyspę Sentosa specjalną strefą bezpieczeństwa, która będzie obowiązywać od 10 do 14 czerwca.

Dzień wcześniej władze ogłosiły utworzenie specjalnej strefy w centrum Singapuru, gdzie mieszczą się MSZ, ambasada USA i wiele luksusowych hoteli. W dniach poprzedzających szczyt w wyznaczonych strefach policja będzie przeprowadzała bardziej szczegółowe kontrole osobiste, a używanie dronów będzie zakazane.

Oczekuje się że szczyt Trump-Kim będzie poświęcony głównie kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Kim wielokrotnie deklarował w tym roku, że jego celem jest „całkowita denuklearyzacja” półwyspu, ale nie ogłosił jak dotąd konkretnego harmonogramu likwidacji arsenału jądrowego Korei Płn.

Wcześniej prezydent Trump odwołał spotkanie z północnokoreańskim przywódcą, uzasadniając swoją decyzję – jak to ujął – „otwartą wrogością” Pjongjangu, ale wkrótce zmienił zdanie i ogłosił, że szczyt jednak się odbędzie.

PAP/RIRM

drukuj