fot. PAP/EPA

Stany Zjednoczone nakładają cła na kanadyjskie aluminium

Amerykanie nakładają cła na import aluminium z Kanady. W ocenie prezydenta Donalda Trumpa to niezbędne, by ratować amerykański przemysł.

Prezydent Stanów Zjednoczonych nałożył cła na niektóre wyroby aluminiowe wytwarzane w Kanadzie.

– Podpisałem proklamację, która broni przemysł amerykański poprzez ponowne nałożenie ceł na kanadyjskie aluminium. Nasz północny sąsiad jak zwykle wykorzystywał nas. Podpisałem dokumenty narzucające cła, ponieważ branża aluminiowa była dziesiątkowana przez Kanadę, a to było bardzo niesprawiedliwe – mówił Donald Trump.

To reakcja na złamanie wcześniejszych zobowiązań kanadyjskich władz – dodał.

– Siedem miesięcy temu moja administracja zgodziła się znieść te taryfy w zamian za obietnicę rządu kanadyjskiego, że jego przemysł aluminiowy nie zaleje naszego kraju eksportem i nie zabije naszych miejsc pracy związanych z aluminium. A właśnie to uczynił – poinformował amerykański prezydent.

W ocenie Donalda Trumpa ponowne nałożenie cła na aluminium jest niezbędne, aby uratować amerykański przemysł. Jednak kanadyjski rząd uważa decyzję amerykańskiego prezydenta za nieuzasadnioną.

– W odpowiedzi na amerykańskie cła intencją Kanady jest szybka reakcja o równoważnej wartości – mówiła Chrystia Freeland, wicepremier Kanady.

Amerykańskie taryfy wejdą w życie 16 sierpnia.

 

TV Trwam News

drukuj