fot. PAP/EPA

Pierwsze rozmowy przedstawicieli polskich władz z amerykańską administracją

Doradca Prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan rozmawiał w środę wieczorem z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem oraz  sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztofem Szczerskim. To pierwsza taka rozmowa przedstawicieli władz polskich z nową administracją amerykańską.

O treści rozmowy przedstawicieli władz Polski i USA poinformowano na stronie internetowej Białego Domu.

– Pan Sullivan podkreślił zainteresowanie administracji Bidena wzmocnieniem stosunków dwustronnych, wyrażając wdzięczność za ścisłą współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach obronnych i jej wysiłki na rzecz promowania bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej – zaznaczyła administracja Joe Bidena.

Omówiono także współpracę przy takich wyzwaniach, jak walka z pandemią COVID-19, poprawa światowej gospodarki czy zmiany klimatyczne. Pojawił się też temat Chin i Rosji. Z rozmów zadowolony jest szef BBN Paweł Soloch

– Jeśli chodzi o współpracę w zakresie bezpieczeństwa, mamy do czynienia z pełną kontynuacją tego, co Polska i Stany Zjednoczone do tej pory wykonywały – wskazał Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Rozmowa Pawła Solocha i Jake’a Sullivana otwiera perspektywy bezpośredniego kontaktu między prezydentami obu krajów. Andrzej Duda miał bardzo dobre relacje z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Po wygranej Joe Bidena pojawiły się opinie, że relacje polsko-amerykańskie ulegną wręcz zamrożeniu. To okazało się nieprawdą – mówił ekspert do spraw bezpieczeństwa narodowego, Radosław Tyślewicz.

– Nasza pozycja i umiejscowienie geograficzne w Europie powoduje, że jesteśmy kluczowym partnerem w Europie Środkowej do realizacji amerykańskich planów globalnych, w tym do zachowania amerykańskich wpływów w Europie – ocenił ekspert.

Współpraca polsko-amerykańska będzie dotyczyć dalszego rozwoju projektu Trójmorza – podkreślił Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.

– Tylko Trójmorze daje nam pewność, że nie będzie zagrażającego bezpieczeństwu Polski, ale także całej Europy, sojuszu rosyjsko-niemieckiego – wskazał polityk.

Nie zapowiada się na zmiany dotyczące naszych zakupów zbrojeniowych w USA. Otwarte natomiast pozostaje pytanie, jak dalej będzie się kształtowała współpraca energetyczna. Od Amerykanów kupujemy gaz z łupków. Wiele wskazuje na to, że to właśnie za Oceanem kupimy technologię do elektrowni atomowych, a w tym obszarze zmienia się polityka Białego Domu – zauważył politolog Jarosław Komorniczak.

– Pojawiają się nowe tematy związane ze zmianą polityczną w Waszyngtonie. Mam na myśli przede wszystkim politykę klimatyczną, politykę związaną z ochroną środowiska – mówił.   

W ramach tej polityki Joe Biden wstrzymał budowę rurociągu transportującego ropę z Kanady do USA oraz zarządził wstrzymanie dzierżaw terenów federalnych pod wydobycie ropy lub gazu.

 

TV Trwam News

drukuj