Wiceprezydent USA Mike Pence apeluje o reformy w ONZ

Wiceprezydent USA Mike Pence ponowił w środę apel prezydenta Donalda Trumpa o dokonanie „fundamentalnej reformy” misji pokojowych ONZ oraz składu i działalności Rady Praw Człowieka ONZ. Pence wystąpił podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie reform.

Wiceprezydent Mike Pence podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego rezolucji dotyczącej reformy operacji pokojowych ONZ.

– Najważniejszym zadaniem ONZ jest zachowanie pokoju – podkreślił.

Mike Pence, nawiązując do wtorkowego wystąpienia prezydenta Donalda Trumpa, powiedział, że zasada „Ameryka przede wszystkim” nie oznacza „Ameryka w pojedynkę”.

Stany Zjednoczone pokrywają obecnie 28 procent kosztów budżetu operacji pokojowych ONZ. Ambasador USA w ONZ – Nikki Haley – wskazując na liczne zarzuty o korupcję i molestowanie seksualne ludności cywilnej przez żołnierzy w „błękitnych hełmach” podczas operacji pokojowych,  m.in. w Sudanie Południowym, w Kongu i Republice Środkowoafrykańskiej, zapowiedziała zmniejszenie amerykańskich nakładów na misje pokojowe ONZ z obecnych 28 procent budżetu tych misji, do 25 procent.

„Misje pokojowe ONZ powinny stać się bardziej wydajne, skuteczne, przejrzyste i wiarygodne. Muszą służyć politycznemu rozwiązaniu konfliktów, mieć jasno sprecyzowany, realistyczny cel, mieć zgodę państw, w których zostaną rozmieszczone siły ONZ, oraz jasno określoną strategię ich zakończenia” – stwierdził w środę Mike Pence występując w Radzie Bezpieczeństwa w ONZ

„Krótko mówiąc, misje nie powinny być kontynuowane po osiągnięciu ich celu. Misje muszą dostosować się do swoich osiągnieć i błędów; misje, które nie przynoszą rezultatów, powinny być zakończone” – dodał amerykański wiceprezydent, wzywając RB ONZ do przeprowadzenia analizy trwających obecnie misji pokojowych pod kątem tych kryteriów.

Mike Pence w swoim wystąpieniu w środę ostro skrytykował działalność i skład Rady Praw Człowieka ONZ (United Nations Human Rights Council).

„Jeśli ONZ ma być efektywnym narzędziem zachowania pokoju i rozwiązywania konfliktów na świecie, musi dbać o swoją wiarygodność poprzez działalność na rzecz poszanowania praw człowieka” – wskazał Mike Pence.

Tymczasem – zauważył wiceprezydent – w składzie Rady Praw Człowieka ONZ znajdują się przedstawiciele Kuby i Wenezueli, państw nagminnie krytykowanych za łamanie praw człowieka.

Zdaniem amerykańskiego wiceprezydenta Rada Praw Człowieka ONZ stała się forum dla „antysemickiej działalności i narzędziem ataków na Izrael”, czego dowodem może być przyjęcie przez tę Radę ponad 70 rezolucji potępiających państwo Izrael.

„W tym samym czasie Rada Praw Człowieka ONZ prawie całkowicie zignorowała łamanie praw człowieka w państwach, gdzie są one najbrutalniej i nagminne łamane” – wskazał Mike Pence.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl