fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Pamiętajmy o ludziach dotkniętych głodem

W obliczu ludzkiego głodu nie możemy być obojętni – podkreślał w czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański Ojciec św. Franciszek. Papież zachęcał wiernych do nie marnowania żywności i dzielenia się z potrzebującymi.

Tradycyjnie jak w każdą niedzielę Ojciec św. Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Podczas rozważań Papież nawiązał do niedzielnej Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chleba. To wydarzenie ukazuje nam Jezusa wrażliwego na podstawowe potrzeby ludzi.

– Miłość Boga do ludzkości głodnej chleba, wolności, sprawiedliwości, pokoju, a nade wszystko Jego Bożej łaski, nigdy nie ustaje. Jezus także i dzisiaj nadal zaspokaja głód, nadal staje się obecnością żywą i pocieszającą, a czyni to poprzez nas – podkreślał Franciszek.

Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas konkretną zachętą do działania.

– W obliczu wołania głodu – wszelkiego rodzaju „głodu” – wielu braci i sióstr, w każdym zakątku świata, nie możemy pozostać obojętnymi i spokojnymi widzami. Przepowiadanie Chrystusa będące chlebem na życie wieczne wymaga wielkodusznego zaangażowania, solidarności względem ubogich, słabych, ostatnich, bezbronnych. To działanie bliskości i miłości jest najlepszym sprawdzianem jakości naszej wiary, zarówno na poziomie osobistym, jak i wspólnotowym – akcentował Ojciec św. Franciszek.

Papież podkreślał, że jesteśmy wezwani, aby nie marnować zbywającej żywności. Niestety wielu z nas o tym zapomina.

– Nigdy nie wyrzucajcie pożywienia, które zostało. Albo się je wykorzystuje ponownie, albo daje się innym, którzy mogą je wykorzystać, którzy go potrzebują. Nigdy nie wyrzucajcie pożywienia, które zostało. Jest to rada, ale także rachunek sumienia, co robi się w domu z resztkami żywności – wskazywał Franciszek.

Papież modlił się z wiernymi, aby w świecie dominowały programy poświęcone rozwojowi, wyżywieniu, solidarności, a nie nienawiści, zbrojeniom i wojnie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj