Premier po spotkaniu z Barnierem: Stoimy w obronie praw Polaków w Wielkiej Brytanii

Stoimy w obronie praw Polaków w Wielkiej Brytanii – poinformował premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z głównym negocjatorem Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michelem Barnierem, który przebywa w piątek z wizytą w Polsce.

„Odbyłem dobrą rozmowę z @MichelBarnier ws. Brexitu. Stoimy w obronie praw Polaków w UK. Dbamy o polskich przedsiębiorców, polski handel. Żałuję, że nie każdy polski polityk wykazuje determinację do obrony Waszych interesów. Rząd @pisorgpl jest zawsze po Waszej stronie, Rodacy!” – napisał premier na Twitterze po spotkaniu z Barnierem.

W czwartek przed spotkaniem Morawieckiego z Barnierem rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła PAP: „Chcemy utwierdzić Michela Barniera w przekonaniu, że porozumienie z Wielką Brytanią jest możliwe – i że nie warto słuchać głosów przeciwnych, tych którzy chcieliby za wszelką cenę +ukarać+ Brytyjczyków za to, że opuszczają Unię. Słyszeliśmy ostatnio bardzo ostre wypowiedzi, zarówno ze strony polityków brukselskich, europejskich oraz brytyjskich – które niestety nie przybliżają nas do porozumienia”.

„Oczywiście porozumienie nie może zostać zawarte za wszelką cenę. Z naszego punktu widzenia najważniejsze są interesy polskich przedsiębiorców, polski eksport do Wielkiej Brytanii, a także los Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – ich prawa muszą być w pełni gwarantowane. Będziemy jutro zwracać na to uwagę Barniera” – dodała.

Michel Barnier, jest przewodniczącym zespołu zadaniowego KE ds. przygotowania i przeprowadzenia negocjacji z Wielką Brytanią wynikających z uruchomienia art. 50 Traktatu o UE.

Barnier cyklicznie spotyka się szefami państw i rządów UE27 dyskutując bieżące kwestie dotyczące Brexitu. Wizyta w Polsce odbywa się w okresie przygotowań do październikowego posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego przywódcy UE dyskutować będą na temat scenariuszy i harmonogramu dalszych negocjacji z Wielką Brytanią.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl