fot. Krystian Maj/KPRM

Dzień Samorządu Terytorialnego. Premier odznaczył zasłużonych samorządowców

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki odznaczył szczególnie zasłużonych samorządowców różnych szczebli.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Były ukoronowaniem reformy samorządowej. Od 2000 roku w rocznicę tych wyborów obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. Rząd i samorząd mają inne zadania, ale cel mamy wspólny – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

– Żeby Polacy – w jakimkolwiek zakątku Polski się znajdują, w jakiejkolwiek gminie, powiecie, mieście, województwie – mogli żyć na jak najbardziej przyzwoitym poziomie, według standardów europejskich, do których dążymy – akcentował szef rządu.

W trakcie uroczystości w kancelarii premiera odznaczeni zostali zasłużeni przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Silne państwo to nie tylko silny rząd, ale i samorząd – wskazywał Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Abyśmy szybko, skutecznie i wspólnie rozwiązywali problemy zwykłych ludzi. Skończył się czas, gdzie była w naszym kraju Polska A, B i C. Tego już nie ma i to nie może powrócić. Nie ma spraw prowincjonalnych. To są nasze wspólne sprawy, które musimy skutecznie rozwiązywać – zaznaczył min. Mariusz Kamiński.

Na wprowadzanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy reformach zyskują nie tylko obywatele, ale również samorządy – przekonywał premier.

– Przez pięć lat naszych rządów przyrost dochodów w samorządach łącznie to 21-22 mld zł. Przez osiem poprzednich lat to było 12 mld zł – argumentował Mateusz Morawiecki.

Szansą na rozwój wszystkich samorządów mają być środki z nowego budżetu Unii Europejskiej oraz Funduszu Odbudowy. Do Polski popłynie 770 mld złotych.

– Pomimo że często mamy różny sposób patrzenia, różną perspektywę, to powinniśmy pamiętać, iż wszystkie reformy i programy nie są przeciwko komukolwiek. One są dla naszych mieszkańców. Dla wszystkich, którzy nas wybrali. (…) Musimy współpracować – podkreślał Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym.

O tym, jak ważna jest dobra współpraca rządu i samorządu, przekonaliśmy się, walcząc z pandemią – zwracał uwagę Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic.

– Normalność jest nam potrzebna, na normalność czekają wszyscy mieszkańcy naszych małych ojczyzn i dzięki temu już niebawem będziemy mogli normalnie funkcjonować – dodał Krzysztof Jażdżyk.

Wszędzie tam, gdzie dobrze układa się współpraca rządu i samorządu, najbardziej zyskują Polacy – stwierdził Robert Pieńkowski, wrocławski radny.

– Obie władze potrzebują siebie nawzajem. Powinny się wspierać, powinny lojalnie współpracować. Samorząd lokalny ma bardzo ważne zadania, ale nie zawsze i nie wszystkie jest w stanie sam zrealizować – zauważył Robert Pieńkowski.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powoła Radę ds. Samorządu Terytorialnego. Podobne gremium funkcjonowało w poprzedniej kadencji jako jedna z sekcji Narodowej Rady Rozwoju. Do nowej Rady, która będzie doradzała prezydentowi, powołani zostaną głównie samorządowcy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl