fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Senat: Ustawa ratyfikacyjna przyjęta bez poprawek

Senat nie wprowadził preambuły do ustawy ratyfikacyjnej, która wdraża unijny Fundusz Odbudowy. Takiego rozwiązania chciała mająca większość w Senacie opozycja. Jednak senator PO Aleksander Pociej tej inicjatywy nie poparł, a inny z senatorów Platformy nie wziął udziału w głosowaniu.  Ostatecznie ustawę przyjęto bez poprawek.

Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji unijnej decyzji o zasobach własnych 4 maja. Wówczas posłowie Konfederacji Funduszu Odbudowy nie poparli. Dziś apelowali  do senatorów.

– O to, żeby zdecydowanie odrzucili ten szkodliwy dla Polski projekt – powiedział Krzysztof Tuduj, Konfederacja.

Większość senacka za wszelką cenę chciała wprowadzić do ustawy ratyfikującej unijny Fundusz Odbudowy preambułę. Znalazł się w niej postulat zgłaszany przez opozycję, by środki były wydawane transparentnie i uwzględniały szeroko interesy różnych grup społecznych.

– W tym celu zostanie powołany Komitet Monitorujący, który będzie sprawował nadzór nad realizacją projektów oraz wydatkowaniem środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności  – wskazał Bogdan Klich, senator KO.

Wprowadzenie preambuły miałoby swoje konsekwencje praktyczne i prawne. Mogłyby one znacząco utrudnić i wydłużyć proces uruchomienia Funduszu Odbudowy w Unii Europejskiej – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

– Jeżeli intencją Senatu jest wyrażanie jakichś deklaratywnych poglądów w sprawie ustawy ratyfikacyjnej albo szerzej Krajowego Planu Odbudowy, to jest do tego uchwała, opinia, którą Senat może przedstawić, ale w oddzielnym, osobnym dokumencie, wtedy to nie blokuje i nie komplikuje procesu ratyfikacyjnego ustawy – dodał.

Preambuła, jak zaznaczył senator PiS Grzegorz Bierecki, jest napisana pospiesznie i nieuważnie.

– Zastanówcie się proszę, czy naprawdę chcecie, żeby polski Senat i państwo polskie było przedmiotem drwin – pytał Grzegorz  Bierecki, senator PiS.

Głos w debacie zabrał także m.in. senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski.

– Dla nas to jest oczywiste, że pieniądze się wydaje transparentnie, rzetelnie, odpowiedzialnie i sprawiedliwe, a Wy? – dopytywał polityk.

Preambuła zaproponowana przez Senat jest obejściem prawa – mówił prawnik dr Michał Skwarzyński.

– Preambuła nie jest miejscem na tego typu działalność normatywną, dlatego, że tak naprawdę to jest materia, która powinna znaleźć się wprost w ustawie, a nie w preambule i jest to po prostu obejście prawa – dodał.

Większość senacka bezpodstawnie opóźniła proces legislacyjny. To element walki politycznej – mówiła senator PiS Maria Koc.

– A być może też taka próba wyjścia z twarzą z całej tej sytuacji, jaką wywołała KO, PO, nie uczestnicząc w konsultacjach, a w Sejmie wstrzymując się od głosu nad tą bardzo przecież ważną i tak wyczekiwaną przez Polaków ustawą – wyjaśniła.

Tymczasem wątpliwości zgłaszał również senator PiS Jan Maria Jackowski, który pytał, jak będzie wyglądała spłata zaciągniętego długu.

-Trudno mi będzie poprzeć ten (projekt – red.), skoro nie wiem, na jakich zasadach on ma być spłacany – stwierdził.

– Warunki spłaty są jednoznacznie precyzyjne, jest podany sposób spłaty, są podane kwoty, które otrzymujemy i jest podana maksymalna kwota, którą możemy spłacać. Ta kwota może być niższa, ale nie może być wyższa – tłumaczył Piotr Patkowski, wiceminister finansów, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.

Oprócz Polski wszystkie kraje członkowskie UE ratyfikowały już decyzję Rady UE o zasobach własnych. Polska jest ostatnia.

https://twitter.com/Marek_Pek/status/1397922782550269960

Z Unijnego Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać łącznie 770 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl