fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Warszawa: Społeczna inicjatywa „Stop Korkom” przeciwko zwężaniu ulic. Mieszkańcy żądają dymisji dyrektora ZDM

Społeczna inicjatywa „Stop Korkom” oczekuje dymisji dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Mieszkańcy stolicy nie zgadzają się z dotychczasowymi i planowanymi działaniami zarządu.

Mieszkańcy Warszawy powołali społeczną inicjatywę „Stop Korkom”. W czwartek pod budynkiem Zarządu Dróg Miejskich protestowali przeciwko działaniom podejmowanym przez władze urzędu.

– Zarząd Dróg Miejskich w ostatnim czasie zwęził wiele głównych dróg w naszym mieście. Zwęził Aleje Jana Pawła II, ul. Górczewską, Niepodległości, Grochowską, Świętokrzyską. W dalszej kolejności planuje zwężenie ul. Puławskiej, Kruczej, Alei Waszyngtona. Częściowo zostały też zwężone place Zbawiciela i Wilsona – wskazywał Marek Borkowski, radny dzielnicy Praga-Południe.

To, co budzi największe kontrowersje, to planowane zwężenie głównej drogi w stolicy – Alei Jerozolimskich. Kierowcy będą mogli korzystać tylko z jednego pasa ruchu w każdym kierunku. Mieszkańcy Warszawy mówią „dość”.

– Pomysły Zarządu Dróg Miejskich polegają na konsekwentnym zwężaniu ulic, likwidacji miejsc parkingowych i generalnie utrudnianiu poruszania się po mieście. Jestem w stanie założyć się, że żaden z tych pomysłów by nie przeszedł, gdyby było zrobione jakiekolwiek najprostsze referendum – stwierdził Paweł Budrewicz ze Stowarzyszenia Lubię Miasto.

Organizatorzy protestu już nie proszą, ale wręcz żądają zatrzymania planowanych inwestycji i przeprowadzenia rzetelnych konsultacji z mieszkańcami miasta.

–  Moim zdaniem już najwyższy czas skończyć z praktyką, że wiemy, kto jest winny, tylko nie ponosi on z tego tytułu żadnych konsekwencji. Żądamy dymisji bądź zwolnienia Łukasza Puchalskiego, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich – oświadczył Paweł Skwierawski z inicjatywy „Stop Korkom”.

W odpowiedzi Łukasz Puchalski zachęcił protestujących do rozmów i wręczył im jednorazowy bilet na komunikację miejską.

– Zachęcam do korzystania z komunikacji publicznej – to najszybszy środek transportu do Centrum – powiedział dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Działacze inicjatywy zapowiadają, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, to nasilą protesty.

TV Trwam News

drukuj