fot. PAP/Albert Zawada

77. rocznica Powstania Warszawskiego

Dokładnie 77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. Dziś przez cały dzień w stolicy trwają uroczystości rocznicowe. Punktem kulminacyjnym jak co roku była godzina 17.00 – Godzina „W”.

1 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się o godz. 17.00 nazywanej Godziną „W”.

– O godz. 17.00 w Warszawie panował największy ruch – to były godziny szczytu, kiedy były ulice pełne ludzi, a czujność Niemców spadała do zera. I to był najlepszy moment do tego, aby rozpocząć akcję zbrojną w Warszawie – powiedział Rafał Michalski, historyk IPN.

W pierwszych dniach sierpnia zginęło nawet 65 tys. cywilów: mężczyzn, kobiet i dzieci. Rzeź Woli była największą jednorazową masakrą ludności cywilnej dokonanej w czasie II wojny światowej.

Hołd pomordowanym cywilom na warszawskiej Woli oddał dziś prezydent Andrzej Duda.

– To były niewinne ofiary cywilne, zwykli mieszkańcy, których gromadzono i mordowano.  To jest wielka martyrologia tego miasta, ale to jest także wielka martyrologia naszej ojczyzny – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

Hołd Powstańcom oddano dziś w wielu miejscach w stolicy.

– Mokotów pamięta – zapewnił Rafał Miastowski, burmistrz dzielnicy Mokotów.

Kulminacyjnym momentem będą uroczystości  w godzinę „W” przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. Niepodległościowy zryw miał trwać tydzień. Jednak walki toczyły się łącznie przez 63 dni.

– Powstanie militarnie zostało przegrane, ale na dłuższą metę przyniosło zwycięstwo Polsce. W cieniu tych bohaterów były wychowywane kolejne pokolenia Polaków – wyjaśnia dr Robert Derewenda, historyk.

Kolejne pokolenia, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.

– Zwycięstwo przyszło po latach. Odzyskanie niepodległości oraz upadek komunizmu było zasługą Powstania Warszawskiego i ci powstańcy postawili pierwszą cegiełkę pod gmach niepodległej Polski – ocenił Rafał Michalski.

I za ten wkład w budowę niepoległej Polski – dziękowano dziś Powstańcom warszawskim w wielu miejscach w Polsce.

TV Trwam News

drukuj