Warszawa: Lotnicza defilada z okazji szczytu NATO

Z okazji szczytu NATO w piątek nad Warszawą odbyła się uroczysta defilada samolotów wojskowych. Pokaz ponad 30 maszyn reprezentujących Siły Powietrzne RP oraz kraje członkowskie NATO obserwowali m.in. szefowie państw i rządów uczestniczących w szczycie.

Samoloty zostawiły na niebie smugi dymu w biało-czerwonych barwach.

W trwającej kilka minut defiladzie wzięło udział ponad 30 maszyn z ośmiu krajów członkowskich sojuszu: Polski, Turcji, Niemiec, Węgier, Czech, Hiszpanii, Rumunii i Słowacji. Każdą z grup prowadziły polskie samoloty F-16 lub Mig-29.

Samoloty wyleciały z baz w Krzesinach, Mińsku Mazowieckim i Dęblinie. Nad Warszawą przeleciały w szyku defiladowym na wysokości od 150 do 300 metrów nad ziemią, z prędkością od 400 do 600 km/h.

Przelot rozpoczął zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” na sześciu szkolno-treningowych odrzutowcach TS-11. Maszyny przeleciały w ugrupowaniu, które wojskowi nazywają „flaga” i wypuściły dymy w barwach narodowych.

Następnie wzdłuż Wisły przeleciały tureckie F-16, niemieckie Eurofighter Typhoon, węgierskie i czeskie JAS 39 Gripen, hiszpańskie F/A-18 Hornet, rumuńskie MiG-21 oraz słowackie MiG-29. Ostatnim samolotem była należąca do NATO maszyna systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS.

Szczyt NATO w Warszawie rozpoczął się w piątek po południu na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie i potrwa do soboty.

PAP/RIRM

drukuj