fot. Wikimedia Commons

„Warszawa nie ma już takich kronikarzy. Bolesław Prus i jego dzieje lubelskie” – wykład M. Gugulskiego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Głos o Polsce”, który odbędzie się 29 maja 2025 roku o godz. 17.00  w świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie (ul. Rakowiecka 37). Wykład pt. „Warszawa nie ma już takich kronikarzy. Bolesław Prus i jego dzieje lubelskie” wygłosi Marcin Gugulski – dziennikarz, historyk, działacz opozycji demokratycznej i rzecznik prasowy rządu Jana Olszewskiego.

29 maja w świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie dziennikarz i historyk Marcin Gugulski wygłosi wykład pt. „Warszawa nie ma już takich kronikarzy. Bolesław Prus i jego dzieje lubelskie”, wchodzący w skład cyklu „Głos o Polsce”.

Spotkanie odbędzie się w ramach programu „Warto być Polakiem”, realizowanego przez Województwo Lubelskie. Wydarzenie łączy refleksję historyczną z promocją dorobku regionu. Bolesław Prus – autor „Lalki” i „Kronik tygodniowych” – spędził młodość w Lublinie. To doświadczenie ukształtowało jego spojrzenie na społeczeństwo i stało się fundamentem jego literackiego stylu. Wykład Marcina Gugulskiego ukaże Bolesława Prusa jako świadka i komentatora przemian społecznych, a zarazem jednego z najważniejszych pisarzy uformowanych na Lubelszczyźnie.

„Prus to nie tylko autor wielkiej powieści realistycznej. To człowiek, który z lubelskiego podwórka ruszył obserwować Polskę – z empatią i przenikliwością. Dziś Warszawa nie ma już takich kronikarzy. Dlatego warto go przypomnieć, także jako postać symboliczną dla związku kultury narodowej z polskimi miastami” – podkreśla dr Justyna Błażejowska, prezes Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego.

Cykl „Głos o Polsce” ukazuje znaczenie „małych ojczyzn” i ich roli w budowaniu niepodległej i nowoczesnej Polski. Wydarzenie odbędzie się w miejscu szczególnym – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie historia i pamięć o bohaterach Polski spotyka się z refleksją o tożsamości, literaturze i tradycji.

Wstęp jest wolny.

Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego/radiomaryja.pl

drukuj