fot. PAP/Tomasz Gzell

Manifestacja pod hasłem „Strajk rolników! Obronimy polską wieś!”

W Warszawie protestują rolnicy przeciw tzw. Piątce dla zwierząt. Związki zrzeszające gospodarzy liczą m.in. na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Manifestacja pod hasłem „Strajk rolników! Obronimy polską wieś!” rozpoczęła się na Placu Trzech Krzyży, jej uczestnicy udadzą się przed Sejm. Następnie planowany jest przemarsz przed Pałac Prezydencki.

Rolnicy z AGROunii sprzeciwiają się m.in. zakazowi hodowli zwierząt na futra.

Od rządzących zależy, czy kolejne protesty będą spokojne – oznajmił jeszcze przed rozpoczęciem dzisiejszej manifestacji – Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej i hodowca norek.

– Przypomnę, że jako branża jesteśmy tylko jednym z pięćdziesięciu  związków branżowych, które wchodzą w skład założycielski Komitetu Strajkowego. Protest będzie pokojowym, a raczej manifestacją, z racji tego, że pamiętamy słowa pana prezydenta, który podczas dożynek prezydenckich zaapelował o spokój. Przybędziemy bardzo pokojowo,  jednak od rządzących będzie zależało to, czy kolejne protesty będą pokojowe. Na tę chwilę chcemy prosić pana prezydenta o spotkanie, by nas wysłuchał i stanął po stronie rolników – wyjaśnił Szczepan Wójcik.

Nowela o ochronie zwierząt jest obecnie w Senacie. Przepisy autorstwa PiS-u m.in. zakazują hodowli zwierząt na futra i wprowadzają ograniczenia uboju rytualnego.

W ocenie rolników nowelizacja spowoduje m.in. bardzo duże straty gospodarcze oraz podzieli społeczeństwo.

Dzisiejszy protest jest kolejnym. Tydzień temu przed Sejmem rolnicy wyłożyli 356 główek kapusty, w którą wbito tabliczki z nazwiskami 356 posłów popierających nowelę.

RIRM

drukuj