fot. wikipedia.org

Warszawa: Koncert piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego

„Warszawo ma” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” to niektóre z utworów, jakie warszawiacy – wspomagani przez profesjonalnych muzyków – będą mogli zaśpiewać podczas koncertu piosenek powstańczych w czwartek wieczorem na stołecznym pl. Piłsudskiego.

Akcja muzyczna „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” jest częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„To inicjatywa muzyczna, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów wybuchu Powstania. Od 13 lat zapraszamy wszystkich chętnych do upamiętniania tamtego czasu i jego bohaterów poprzez wspólne śpiewanie piosenek powstańczych” – opowiadała Marta Nowak z działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego imprezę.

Jak co roku odbędzie się ona wieczorem 1 sierpnia na pl. Piłsudskiego.

„Zaprezentowanych zostanie 19 utworów powstańczych. Zagra, podobnie jak rok temu, orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy. Wystąpi także Chór Warszawiaków, chór profesjonalny oraz troje solistów – Natalia Piotrowska, Sebastian Machalski i Kuba Jurzyk” – zapowiadała Marta Nowak.

Przybyli na pl. Piłsudskiego będą mogli zaśpiewać m.in. takie utwory jak „Warszawskie dzieci”, „Warszawo ma” czy „Sanitariuszka Małgorzatka”.

„Rozdawane będą przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniki, także wszyscy będą mogli wspólnie zaśpiewać piosenki. Ich teksty będą wyświetlane również na telebimach. Koncert będzie też transmitowany przez TVP1” – powiedziała Marta Nowak.

„Poprzez to wydarzenie chcemy zjednoczyć warszawiaków, ale nie tylko. Zapraszamy zainteresowanych z całego kraju i mamy sygnały, że osoby z naprawdę odległych miejscowości przyjeżdżają specjalnie na ten koncert. Ważne by pamiętać i przypominać o Powstaniu, szanować to, co zrobili jego uczestnicy i przekazywać to młodszym pokoleniom. Ponieważ powstańców jest już wśród nas coraz mniej ważne byśmy doceniali co zrobili dla nas i dla naszego dzisiejszego świata” – dodała.

PAP/RIRM

drukuj