fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ustawa o zerowym podatku PIT dla młodych wchodzi w życie

Ustawa o zerowym podatku PIT dla osób do 26. roku życia wchodzi dziś w życie. Projekt ustawy przeszedł przez parlament ponad partyjnymi podziałami.

– To jest projekt, który jednocześnie ma na celu zwiększyć szanse, poprawić perspektywy, sprawić, żeby możliwości młodych ludzi na rynku pracy, możliwości młodych ludzi w Polsce, były lepsze, były coraz lepsze, były takie jak ich odpowiedników na Zachodzie – mówił jeszcze podczas procedowania ustawy w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Zerowy PIT ma powstrzymać emigrację młodych. Przez ostatnie lata za granicę wyjechało 1,7 mln Polaków, głównie młodych.

– Wierzę gorąco w to, że dzięki temu wielu z nich zdecyduje się tutaj wrócić – dodał Mateusz Morawiecki.

Zerowy podatek to więcej pieniędzy w kieszeniach młodych Polaków i dobra zaliczka na wejście w dorosłe życie.

– Aby młode osoby mogły rozpoczynać swoją działalność gospodarczą, żeby mogły myśleć o mieszkaniu, mogły planować, to, co związane jest z rozwojem osobistym: studia czy nawet kursy dokształcające – wskazał dr Andrzej Michalak, ekspert ds. zarządzania i inżynierii produkcji.

Zerowy PIT dla młodych to jeden z elementów tzw. Piątki Kaczyńskiego, przedstawionej jeszcze przed wyborami do parlamentu Europejskiego

Zerowy podatek PIT to rozwiązanie, które ma dotyczyć 2 mln osób. Ustawodawca wprowadził jednak limit kwotowy, który wynosi 85 528 złotych rocznie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj