fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Propozycja podatkowa PO szkodliwa dla seniorów

Sytuacja seniorów pogorszy się, jeśli PO przeforsuje pomysł jednolitego podatku. Dlatego Ministerstwo Finansów chce, aby rozliczali się oni dalej na starych zasadach i uniknęli wzrostu obciążeń. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rząd skonstruował nową daninę, według której nowy podatek obejmie PIT oraz składkę na NFZ, a także pełną składkę ZUS. Obecnie ta ostatnia jest płacona w przybliżeniu w połowie przez pracownika i pracodawcę.

Na rozwiązaniach zaproponowanych przez PO stracą nie tylko emeryci, dlatego, że państwo ma określone zadania do spełnienia, z których nie może zrezygnować – mówi poseł Józefa Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Finansów.

– Bez zmiany konstytucji i wielu ustaw, państwo nie może powiedzieć, że od dzisiaj nie wykonuje tych zadań. Jeśli chodzi o ubezpieczenia społeczne, to nie można zastosować takiej formuły, jaką proponuje Platforma, dlatego, że ubezpieczenia społeczne są właśnie ubezpieczeniami zbudowanymi na zasadzie solidarności, i czy PO chce czy nie chce, taki system musi pozostać, dlatego że wstępując do Unii Europejskiej zadeklarowaliśmy – musieliśmy to zrobić – przyjęcie konwencji nr. 102 o minimalnych normach zabezpieczenia społecznego Międzynarodowej Organizacji Pracy. Jesteśmy zobowiązani do zastosowania tych zasad konwencji – zaznacza poseł Józefa Hrynkiewicz.

Poseł dodała, że ta propozycja PO, to powrót do początku XIX w. i odchodzenie od społecznych funkcji państwa.

RIRM

drukuj