fot. TT/KancelariaSejmu

Sejm: pozytywna opinia Komisji Zdrowia nt. planu finansowego NFZ na 2022 rok 

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok. NFZ zaznacza, że w planie zrównoważono przychody i koszty.

Plan został stworzony w oparciu o 3-letnie prognozy makroekonomiczne resortu finansów. W przyszłym roku zarówno koszty, jak i dochody mają wynieść 112 mld zł. Ponad 90 proc. przychodów to składki na ubezpieczenie zdrowotne. Inne źródła przychodów to m.in. programy finansowane z UE oraz wpływy z tytułu opłaty cukrowej.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1413036084410339329

W przypadku kosztów największa część, czyli 105 mld zł, to koszty świadczenia opieki zdrowotnej. Dalej są m.in. odpis na rezerwę ogólną, a także koszty poboru i ewidencjonowania składek. Najważniejsze założenia planu przedstawił zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych.

– Plan został przygotowany w oparciu o założenia 3-letnich prognoz makroekonomicznych ministra finansów, z tym że w odniesieniu do 2021 roku ta prognoza została uwzględniona już po ostatniej aktualizacji. Plan na 2022 rok został Państwu przedłożony do zaopiniowania z planem zrównoważonym zarówno po stronie kosztów, jak i przychodów. Jeżeli popatrzymy na dynamikę wzrostu tych dwóch głównych pozycji planu finansowego, to rosną one o kwotę nieco ponad 7 mld zł w porównaniu do planu wyjściowego na rok 2021, co stanowi ok. 6,8 proc. wzrostu po stronie kosztów i przychodów – poinformował Bernard Waśko.

Za pozytywnym zaopiniowaniem planu głosowało 14 posłów z Komisji Zdrowia, 12 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Zgodnie z przepisami plan NFZ musi uzyskać pozytywne opinie od sejmowych komisji zdrowia oraz finansów, a następnie musi zostać zatwierdzony przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl