Projekt Kukiz’15 ws. dnia podatkowego trafi do marszałka Sejmu

Klub Kukiz’15 składa do marszałka Sejmu projekt ustawy o tzw. „dniu podatkowym”. Chodzi o ustanowienie jednego terminu do opłacania podatków oraz składania deklaracji podatkowych.

Zgodnie z projektem przedsiębiorca będzie mógł się rozliczyć z należnych podatków do ostatniego dnia miesiąca.

Jak poinformował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka obecnie przedsiębiorcy mają dziewięć terminów do uregulowania 14 różnych podatków. Nowy system miałby przynieść oszczędności i ułatwić życie zarówno przedsiębiorcom jaki i urzędom – wyjaśnił.

– W tej chwili przedsiębiorcy mają 9 terminów do zapłacenia bądź złożenia deklaracji aż 14 różnych podatków. Kiedy indziej trzeba opłacić ZUS, VAT, PIT itd. My chcemy wprowadzić regulację na wzór irlandzki, w pewnym zakresie też na wzór niemiecki – żeby przedsiębiorca był zobowiązany do zapłacenia obowiązujących go podatków do ostatniego dnia miesiąca następnego po okresie, za który się rozlicza. To będzie oszczędność i uproszczenie zarówno dla przedsiębiorców – przede wszystkim, jak i dla urzędów obsługujących dane podatki – tłumaczył Stanisław Tyszka.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to kolejny projekt ustawy w ramach  akcji „Wolnościowego Poniedziałku”. Polega ona na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw.  Mają one na celu uproszczenie prawa dla obywateli i przedsiębiorców, a także zniwelowanie zbędnej biurokracji.

RIRM/PAP

drukuj