fot. PAP

W Sejmie rządowy projekt zmian dot. pijanych kierowców

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się rządowym projektem zmian przepisów dotyczących karania nietrzeźwych kierowców.

Projekt zakłada zaostrzenie kar dla kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Jego wdrożenie umożliwi także zakładanie blokad alkoholowych w pojazdach kierowców skazanych za podobne wykroczenia.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury akcentuje, że w takich kwestiach potrzebna jest jednomyślność posłów, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa.

Dobrze, że w ogóle jest projekt. Dobrze, że przepisy wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwym będą zaostrzone. Tutaj nie ma litości. Wyborcy będą mogli liczyć na porozumienie ponad podziałami politycznymi. Oczywiście pod jednym warunkiem, że to nie będą tylko zmiany kosmetyczne – jak to często bywa w przypadku PO – zapowiadane zmiany kończą się tylko kosmetyką. Mamy nadzieję, że uda nam się wypracować projekt, który będzie dobrze odebrany i będzie miał wpływ na podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zwrócił uwagę poseł Andrzej Adamczyk.

Kierowcy, który pierwszy raz prowadził w stanie nietrzeźwości, sąd ma obowiązkowo odbierać prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat. Jeśli po raz drugi będzie prowadził nietrzeźwy – utraci prawo jazdy całkowicie.Według nowych przepisów, kierowca skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, jeśli zechce uzyskać utracone uprawnienia, będzie musiał obowiązkowo wyposażyć samochód w blokadę alkoholową.

RIRM

drukuj