fot. PAP/Andrzej Grygiel

Czy Sejm odrzuci projekt o finansowaniu in vitro z budżetu państwa?

Sejm zdecyduje dziś, czy odrzucić w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy o finansowaniu procederu in vitro z budżetu państwa. Głosowanie odbędzie się wczesnym popołudniem.

Pierwsze czytanie obywatelskiej inicjatywy zakładającej finansowanie procedury sztucznego zapłodnienia z budżetu państwa posłowie przeprowadzili w ubiegłą środę. Dalsze prace nad projektem popiera większość klubów. Zjednoczona Prawica w tej sprawie jest podzielona. Jeszcze dziś poddany pod głosowanie będzie wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu. Jeśli wniosek nie zostanie przyjęty, projektowane przepisy trafią do sejmowej Komisji Zdrowia, a ich kolejne czytania i przyjęcie ustawy możliwe będzie w środę.

Zgodnie z projektem państwo miałoby rocznie przeznaczać na in vitro co najmniej 500 milionów złotych. Koalicja Obywatelska czy Lewica argumentowały, że przywróci to Polakom prawo do szczęścia, jakim jest dziecko. Procedura budzi jednak etyczny sprzeciw, gdyż podczas niej dochodzi do nagannej selekcji istnień ludzkich.

– Selekcjonuje się zarodki na szkle. „Na oko” ocenia się, czy one są prawidłowe, czy nie. Te najlepiej wyglądające przeznacza się na transfer do macicy. Istnieje również metoda diagnostyki preimplantacyjnej, gdzie od zarodka będącego w najwcześniejszej fazie rozwoju pobiera się jedną komórkę, jeden blastomer – wyjmuje się z zarodka – i poddaje się badaniu genetycznemu. Jeżeli cechy potomka odpowiadają życzeniu rodziców, wtedy jeden lub kilka wybranych zarodków przenosi się do macicy matki, a te, których cechy nie odpowiadają rodzicom, wyrzuca się. Mamy do czynienia z naganną, jak sądzę, selekcją istnień ludzkich – akcentował prof. Bogdan Chazan, ginekolog i położnik.

Projekt o refundacji in vitro został złożony w ubiegłej kadencji Sejmu. Izba zajmuje się nim, gdyż obywatelskie projekty nie podlegają dyskontynuacji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl