fot. PAP

Sejm solidarny z prześladowanymi w Iraku i Syrii

Sejm RP wyraża solidarność z prześladowanymi chrześcijanami, jazydami, Kurdami oraz przedstawicielami innych mniejszości religijnych i etnicznych na obszarze północnego Iraku i Syrii – napisali posłowie w przyjętej dziś uchwale.

Posłowie podkreślili, że wspierają wysiłki USA, Francji i innych państw, szczególnie angażujących się w pomoc prześladowanym, wysiedlanym, a także mordowanym.

„Apelujemy do społeczności międzynarodowej o zgodną i pilną interwencję, która zapobiegnie zbrodni ludobójstwa na chrześcijanach, jazydach, Kurdach oraz przedstawicielach innych mniejszości religijnych i etnicznych na obszarze północnego Iraku i Syrii, za pomocą wszelkich środków przewidzianych w Karcie Narodów Zjednoczonych” – napisali posłowie w przyjętej uchwale.

Sytuacja chrześcijan i innych grup etnicznych się nie poprawia – stąd apel – mówi Krzysztof Szczerski, członek Komisji Spraw Zagranicznych.

– To ważne, żeby społeczność międzynarodowa reagowała na tę sytuację. To jest wynik sytuacji, w której religia muzułmańska jest nadużywana przez grupy ekstremistyczne do tego, żeby przeprowadzać terror, czystki etniczne i religijne. To nie jest uchwała, która by potępiała ze strony chrześcijan muzułmanów. Każdy kto wierzy w Boga może podjąć dialog, natomiast jeśli ktoś nadużywa religii do celów terrorystycznych i politycznych po prostu dokonuje ludobójstwa to znaczy, że sprzeniewierza się Bogu i swojej własnej wierze. To jest także to, co mówią przywódcy świata arabskiego – powiedział poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Państwo Islamskie, uważane za najsilniejszą i najbogatszą organizację dżihadystyczną świata, opanowało w ostatnich miesiącach znaczne obszary w Iraku i w Syrii. Międzynarodowa koalicja, której przewodzą Stany Zjednoczone rozpoczęła bombardowania pozycji dżihadystów w Syrii, podczas gdy USA i Francja atakują z powietrza ich pozycje w Iraku.

RIRM

drukuj