fot. PAP/EPA

Apel o wsparcie syryjskich uchodźców przed nadchodzącą zimą

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej apeluje o wsparcie przed nadchodzącą zimą najbiedniejszych syryjskich uchodźców w Libanie. Pod opieką PCPM jest tam około 1,7 tys. rodzin, które musiały opuścić Syrię wskutek toczącej się w tym kraju wojny domowej.

PCPM już trzeci rok wspiera uchodźców w północnym Libanie, gdzie przebywa ponad milion Syryjczyków. Fundacja wspomaga im w opłacaniu czynszu za wynajem mieszkań oraz pomieszczeń, w których znaleźli dach nad głową.

Ponadto, w okresie zimowym fundacja ociepla zajmowane przez uchodźców pomieszczenia, dostarczając piece, opał oraz koce, by mogli przeżyć wyjątkowo ciężką i mroźną zimę w górach Libanu.

Jak poinformował prezes PCPM Wojciech Wilk, w Libanie fundacja ta zapewnia dach nad głową około 1,7 tys. rodzin. Dla ponad 500 z nich dodatkowo przygotowuje piece opałowe oraz koce, by mogły przetrwać najzimniejsze miesiące.

Potrzeby są niewyobrażalnie duże i zaczęły przerastać nasze możliwości finansowe. Staramy się o środki z funduszy Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale proces ten jeszcze potrwa. Uchodźcy niestety nie mogą czekać – zaznacza.

PCPM podkreśla, że trudno wyobrazić sobie skalę uchodźstwa, jakie od 2011 r. ma miejsce na Bliskim Wschodzie – ponad 3 miliony Syryjczyków musiało niemal z dnia na dzień opuścić dom i uciekać w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca zamieszkania.

Informacje o tym, jak pomóc uchodźcom, można znaleźć na stronie fundacji:[zobacz]

Z danych urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wynika, że od 2011 r. przed trwającą wojną domową Syrię opuściło ok. 3,3 mln mieszkańców tego kraju. Kolejne 7,2 mln ludzi to uchodźcy wewnętrzni. Większość uchodźców zbiegła do Libanu, Jordanii, Iraku i Turcji.

PCPM jest organizacją pożytku publicznego, udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej w Afryce, Azji Środkowej oraz w innych regionach świata. Specjalizuje się w niesieniu pomocy humanitarnej i rozwojowej w najtrudniejszych, zapalnych regionach świata. PCPM pomaga ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych – zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych

W 2014 r. PCPM realizuje projekty pomocy humanitarnej i rozwojowej m.in. w Etiopii, Autonomii Palestyńska, Gruzji i Tadżykistanie.

PAP

 

drukuj