Mistura: w Syrii zginęło już 400 tys. ludzi

Wysłannik ONZ Staffan de Mistura powiedział w czwartek, że w konflikcie syryjskim zginęło już 400 tys. ludzi; dodał, że rozmowy pokojowe w Genewie będą kontynuowane w przyszłym tygodniu, mimo przedterminowego wyjazdu delegacji syryjskiej opozycji.

„Musimy przerwać tę tragedię” – zaapelował Mistura, który wypowiadał się we francuskojęzycznym kanale szwajcarskiej telewizji.

„Musimy odnowić zawieszenie broni, przyśpieszyć (dostarczanie) pomocy humanitarnej; poprosimy kraje, które są współsponsorami (rozmów pokojowych), aby się spotkały” – kontynuował Mistura, który określił też przedwczesny wyjazd strony syryjskiej jako „dyplomatyczne pozy”.

Z podawanych dotychczas statystyk wynikało, że trwająca od wiosny 2011 roku wojna domowa w Syrii pochłonęła ponad 270 tys. ofiar śmiertelnych.

Głównym tematem podczas poprzedniej rundy niebezpośrednich negocjacji pokojowych w sprawie Syrii, która rozpoczęła się 13 kwietnia, miała być transformacja polityczna w tym kraju. Porozumienie między stronami konfliktu, reżimem w Damaszku a syryjskimi rebeliantami i opozycją jest jednak trudne do wypracowania, ponieważ opozycja żąda odejścia prezydenta Baszara el-Asada, natomiast on sam przewiduje sformowanie narodowego rządu jedności. W jego skład wchodziłyby różne siły polityczne, w tym także przedstawiciele obecnych władz.

Jak zaznaczył Mistura, to właśnie transformacja polityczna jest w obecnej sytuacji kluczem do rozwiązania problemu. „Pomimo napięcia związanego z negocjacjami, obie strony zgadzają się co do tego, że musi dojść do transformacji politycznej, która oznacza radykalną zmianę” – powiedział.

Obowiązujący od końca lutego rozejm, wynegocjowany przez USA i Rosję, praktycznie nie jest przestrzegany, a rozmowom pokojowym w Genewie grozi załamanie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl