fot. PAP/EPA

Nie ustają akcje pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Do ponad 16 tysięcy ludzi wzrósł śmiertelny bilans trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii. Polscy strażacy wydobyli już spod gruzów 11 osób.

Polskie służby ratunkowe pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji. Zajmują się m.in. wydobywaniem ocalałych spod gruzów. Na miejsce tragedii dotarli już także polscy medycy.

„Wojskowi medycy z Polski są już w Turcji. Jeszcze dziś rozpoczną swoją pracę i będą udzielać pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Na pokładach wojskowych samolotów do Turcji przetransportowany został  niezbędny sprzęt medyczny do utworzenia szpitala polowego” – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

W Turcji w akcji ratunkowej udział bierze wiele państw, w tym USA.

– Stany Zjednoczone oferują pełne wsparcie. Zespoły ratownicze i nasi sojusznicy z NATO, Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego, ściągnęły dodatkowe zasoby, w tym nasze siły zbrojne w Europie, aby wspomóc zespoły tureckie na miejscu – mówił prezydent USA, Joe Biden.

W Turcji po prawie 68 godzinach od trzęsienia ziemi ratownikom udało się wyciągnąć spod gruzów żywe dziecko.

Turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, uspokaja tych, którzy utracili swój dobytek.

– Odbudujemy domy dla wszystkich ocalałych z trzęsienia ziemi w ciągu roku, zgodnie z moimi instrukcjami – zapewnił turecki przywódca.

Turcja ma sprawnie działające państwo. Trudniejsza sytuacja jest w Syrii. Tam po trzęsieniu ziemi pilnej pomocy potrzebuje 300 tys. osób. Kraj – po 11 latach wojny – zmaga się ze skrajnym ubóstwem. Akcja humanitarna odbywa się przy zaangażowaniu organizacji pomocowych.

W Syrii brakuje m.in. leków czy żywności. Z pomocą spieszy Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przy życzliwości polskiego wojska chce wysłać na miejsce transport humanitarny. Ks. prof. Waldemar Cisło na antenie Radia Maryja prosił o kontakt firmy i producentów, którzy mogliby przekazać wsparcie.

Niestety to trzęsienie ziemi spowodowało, że dzisiaj wszyscy cierpią. Mamy prośbę o ciepłą odzież, namioty, mleko w proszku, bo to jest najbardziej potrzebne – apelował duchowny.

Akcję pomocową prowadzi też Caritas Polska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl