fot. pixabay.com

Rzecznik MŚP domaga się wprowadzenia maksymalnej ceny gazu dla przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, postulował wprowadzenie maksymalnej ceny gazu dla sektora MŚP. Odniósł się w ten sposób do najnowszej propozycji PGNiG Obrót Detaliczny.

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny przekazała, że małe i średnie firmy będą mogły korzystać z gwarancji stałej ceny gazu, która wyniesie 525 złotych za megawatogodzinę. Byłaby ona niższa o 33 proc. od ceny wynikającej z taryfy dla klientów biznesowych.

Adam Abramowicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wskazał, że jest to cena znacznie niższa od tych, które były do niedawna. Jednak – jak dodał – rozwiązanie zaproponowane przez PGNiG wcale nie musi okazać się korzystne dla przedsiębiorców.

– Gdyby rząd wprowadził cenę 525 złotych jako maksymalną cenę, to wtedy wiadomo, że gdyby cena spadła na giełdach, to by także spadła u dostawcy. A tutaj – zresztą PGNiG tego nie ukrywa i uczciwie przedstawia sprawę – jeżeli ktoś podpisze tę umowę do końca roku, to jeżeli ceny spadną na giełdzie, to niestety będzie płacił 525 złotych. Przed chwilą rozmawiałem z przedsiębiorcą z MŚP, który kupuje gaz w systemie giełdowym, raz na miesiąc ma cenę giełdową i mówił, że kupuje w tej chwili po 400 złotych. Jeśli się okaże, że jednak cena gazu spadła, to ci przedsiębiorcy będą kupowali go drożej – mówił rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Przypomniał, że rząd wprowadził już maksymalną cenę prądu dla przedsiębiorców i dodał, że podobnie powinno być z błękitnym paliwem.

RIRM

drukuj