fot. PAP/Artur Reszko

Rzecznik MŚP wnioskuje o poszerzenie listy branż uprawnionych do pomocy rządowej

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wnioskuje do premiera o poszerzenie listy branż uprawnionych do pomocy rządowej. Chodzi o firmy, które decyzją rządu nie mogą prowadzić działalności, a ich numer PKD wyklucza uzyskanie pomocy – poinformowało w czwartek biuro Rzecznika MŚP.

Rząd przyjął we wtorek m.in. uchwałę ws. Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm, która przewiduje objęcie pomocą 45 branż.

Jak czytamy w komunikacie, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, zwrócił się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego, aby branże, których PKD nie znalazły się w wykazie uprawnionych do pomocy, miały możliwość skorzystania z obydwu tarcz w przypadku drastycznego spadku obrotów, np. 70 proc. – 90 proc.

W piśmie do szefa rządu Adam Abramowicz podkreślił, że przy ustaleniu zaproponowanego kryterium spadku obrotów istniałaby gwarancja, że środki otrzymaliby ci przedsiębiorcy, których działalność została niemal całkowicie wyłączona na skutek obostrzeń. Jego zdaniem zapewni to realizację rządowego celu, jakim jest kierowanie rekompensat do firm zamkniętych.

Rzecznik MŚP zwrócił też uwagę, że przedsiębiorców w trudnej sytuacji można podzielić na cztery grupy. Pierwsza to firmy, które formalnie nie zostały zamknięte, ale nie mogą z przyczyn od siebie niezależnych uzyskiwać przychodów. Druga obejmuje placówki w galeriach handlowych, które mogą pozostać otwarte oraz te, które pracować nie mogą. W tej grupie znajdują się i takie działalności, których tarcze na chwilę obecną nie obejmują – m.in. sprzedaż gier i zabawek, obuwia, sprzętu elektronicznego czy salony tatuażu i sklepy z perfumami – czytamy.

Trzecia grupa wskazana przez Rzecznika MŚP to firmy z kodem przeważającej działalności, która de facto przeważająca nie jest. „Wpisane do rejestru jako przeważające PKD nie zawsze jest bowiem tożsame z rzeczywistym głównym rodzajem działalności danej firmy” – wyjaśnił Abramowicz.

Ostatnia, czwarta grupa to firmy zarejestrowane w grudniu 2019 oraz już w 2020 roku. Jak wskazał Rzecznik, przedsiębiorcy rozpoczynający w tym czasie działalność ponieśli koszty, wynajmując pomieszczenia czy inwestując w niezbędny sprzęt. Nawet jednak, gdy mają PKD wymienione w ustawie i regulaminie o wsparciu, nie otrzymają pomocy, ponieważ nie mogą spełnić warunku spadku obrotów rok do roku.

Adam Abramowicz zwrócił uwagę, że przykładowo straty spowodowane zamknięciem branży turystycznej ponoszą zarówno sprzedawcy pamiątek w Zakopanem, jak i w Kazimierzu nad Wisłą.

„We wszystkich powiatach i gminach w Polsce są przedsiębiorcy, którzy już prawie trzy miesiące są pozbawieni – decyzją rządu – możliwości uzyskiwania przychodów i jednocześnie – również decyzją rządu – są wyłączeni z możliwości skorzystania z obydwu tarcz” – podsumował Adam Abramowicz.

 

 

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl