fot. sxc.hu

Stawka podatku VAT bez zmian

Rząd nie chce obniżyć podatku VAT – napisał jeden z dzienników, powołując się na informatora z Ministerstwa Finansów. Według resortu nie będzie nas stać na obniżenie stawek tego podatku już od 2016 roku i nastąpi to zgodnie z ustawą dopiero w 2017 roku.

Z danych resortu wynika, że obniżenie tylko głównej stawki VAT – 23 proc. o 1 pkt. proc. od 2017 r. oznacza ubytek w budżecie w wysokości 4 mld 600 mln zł.  Zgodnie z ustawą o punkt procentowy ma spaść także stawka 8-procentowa, a to może uszczuplić dochody nawet o blisko 8 mld zł.

Podniesienie stawek VAT miało być czasowe, jednak rząd nie potrafił przygotować zmian w systemie – mówi poseł Wiesław Janczyk z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Obecna stawka VAT na poziomie 23 proc. jest stawką bardzo wysoką. Powoduje to, że w portfelach detalistów, co roku ubywa ok. 8 mld złotych poprzez podniesienie stawki. Oczekiwanie było takie, że to na czas kryzysu mieliśmy wszyscy znosić taką dolegliwość. Te deklaracje jak zwykle pokazują tylko to, że rząd nie przygotował żadnej naprawy prawa podatkowego w taki sposób, żeby udało się uszczelnić system, sięgnąć po nierzetelnych klientów, którzy uciekają od płacenia podatków, którzy wprowadzają to poprzez karuzele VAT-owskie, podstawianie słupów. Natomiast nieśmiało korzystano z instytucji VAT-u, który płaci dopiero detalista – zauważa Wiesław Janczyk.

Pozostawienie w 2016 r. stawek VAT na dotychczasowym poziomie jest prawdopodobne, chociażby ze względu na to, że wpływy z tego podatku nie są w tym roku mocnym punktem finansów państwa.

W pierwszym półroczu fiskusowi – jak napisała gazeta – udało się ściągnąć zaledwie 43 proc. planu rocznego.

RIRM

drukuj