PiS złożyło wniosek o wotum nieufności dla rządu

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w południe wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Oficjalnym kandydatem PiS na premiera jest prof. Piotr Gliński.

Złożony wniosek składa się z dziewięciu stron: dwie strony uzasadnienia prawnego oraz siedem personalnego dotyczącego kandydata na szefa rządu.

– To krótki wniosek, który będzie zawierał uzasadnienie prawne, odwołujące się do Konstytucji, przede wszystkim do art.158 oraz art. 104. Ten pierwszy mówi o konstruktywnym wotum nieufności, natomiast drugi o instytucji tzw. wolnego mandatu posła. Będę odwoływał się do wolnego mandatu każdego posła i każdej posłanki. Do tego, że poseł Rzeczpospolitej Polskiej reprezentuje cały naród, a nie frakcje partyjne, jakieś grupy społeczne czy nawet swoją lokalną społeczność. W tym sensie ma prawo podejmować wolne wybory. W ten sposób będziemy próbowali budować partie polityczne dla tego wniosku – powiedział prof. Piotr Gliński.

Prof. zapowiedział jednocześnie, że skład jego gabinetu zostanie zaprezentowany za tydzień. „To są ludzie odpowiedzialni, państwowcy, którzy nie mają na celu robienia karier ministerialnych” – akcentuje kandydat na premiera rządy technicznego.

– To jest grupa dwudziestu kilku osób. W jej skład wchodzą profesorowie, ale także praktycy życia publicznego. Tę grupę będę chciał ujawnić najprawdopodobniej za tydzień. Tu jeszcze trwają ustalenia, gdyż część osób jest zagranicą. Nie wszyscy są dostępni w tym samym czasie, a chciałbym żeby wszyscy byli obecni. Chciałbym żeby opinia publiczna jak najszybciej zapoznała się z tą grupą, gdyż wydaje mi się, że jest to mocna strona tego wniosku. Bardzo się cieszę, że tak wielu wybitnych ludzi zdecydowało się ze mną współpracować oraz położyć na szalę tego projektu politycznego swoje doświadczenie oraz wiedzę. To na pewno jest wzmocnienie wniosku – zaznaczył prof. Gliński.

Wielostronicowe merytoryczne uzasadnienie wniosku, dotyczące powodów jego złożenia będzie przedstawione w trakcie debaty sejmowej przez Jarosława Kaczyńskiego – reprezentanta grupy 46 posłów, którzy podpisali się pod tym dokumentem.

Głosowanie ws. odwołania rządu Donalda Tuska odbędzie się najprawdopodobniej pod koniec lutego bądź w marcu – wszystko zależy od decyzji marszałek sejmu Ewy Kopacz.

Według Konstytucji, do przyjęcia konstruktywnego wotum nieufności potrzebna jest ustawowa większość głosów, czyli 231 posłów.

RIRM

drukuj