fot. PAP/Radek Pietruszka

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy „Emerytura plus”

Rząd przyjął projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Dokument będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Dodatkowa pomoc dla emerytów i rencistów w postaci tzw. trzynastej emerytury dla każdego seniora, to jeden z punktów tzw. nowej Piątki PiS.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że program „Emerytura plus” to wyraz wdzięczności wobec poprzednich pokoleń.

– To jest pewien wyraz ogromnej wdzięczności. To nie jest żaden, jak niektórzy – głownie nasi polityczni konkurenci – mówią: „Prezent”. Absolutnie tak tego nie nazywam i nie zgadzam się tego tak nazywać. Drodzy Państwo, to jest coś, co ma chociaż trochę poprawić Wasz los. To Państwo budowaliście Polskę, odbudowywaliście ją po II wojnie światowej, potem przez trudne lata PRL – zaznaczył szef rządu polskiego. 

Minister rodziny Elżbieta Rafalska wskazała z kolei, że projekt przyjęty dziś przez rząd różni się od tego, który został zaprezentowany wcześniej.

– Pierwotnie prezentując ten projekt mówiłam o tym, że spokojna może być ta grupa, która otrzymuje świadczenie wychowawcze, świadczenia z pomocy społecznej czy dodatki mieszkaniowe, bo ta dodatkowa emerytura nie będzie liczona do dochodu. Ta grupa została też poszerzona o osoby, które korzystają z funduszu alimentacyjnego, które wykorzystują ulgę rehabilitacyjną bądź nie będzie to wliczone do przychodu przy rencie socjalnej – podkreśliła szefowa resortu.

Świadczenie „Emerytura plus” wyniesie 1100 zł brutto. Do jego otrzymania uprawnionych jest 9 mln 800 tys. osób. Z budżetu państwa na ten cel ma być przeznaczone 10 mld 800 mln zł.

RIRM/TV Trwam News

drukuj