fot. PAP/Jakub Kamiński

Rząd zajmie się m.in. prawem drogowym i opłatami abonamentowymi

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd zajmie się projektem nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Przewiduje on m.in. brak konieczności jeżdżenia z dowodem rejestracyjnym pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Ponadto ministrowie podejmą prace nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych.

Każdy kierowca, który siada za kierownicą, przed wyruszeniem w trasę musi pamiętać o zabraniu dwóch ważnych dokumentów. Pierwszym z nich jest dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia danego rodzaju pojazdu, czyli prawo jazdy. Z kolei drugim, równie istotnym – dowód rejestracyjny wraz z dokumentem ubezpieczenia OC auta. Proponowane przez rząd zmiany przewidują wprowadzenie nowelizacji, która zwalnia kierowców z obowiązku posiadania tych ostatnich. Możliwym stałoby się poruszanie po drogach pojazdem bez jego dowodu rejestracyjnego i dokumentu ubezpieczenia OC. Warunek? – pojazd musi być zarejestrowany w Polsce. Informacje o nim będą możliwe do sprawdzenia w systemie CEPiK.

Rząd będzie pracował dziś także nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych. Wprowadza on nowy dokument – kartę powinności. Każde medium publiczne otrzymujące pieniądze z abonamentu będzie musiało ją wprowadzić. Ma ona określać zasady realizacji misji publicznej oraz zadania i plany działań nadawcy wynikające z tej misji. Nowelizacja ta ma dostosować do polskiego prawa komunikat Komisji Europejskiej dotyczący pomocy publicznej dla mediów publicznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj