fot. PKWP

PKWP zawiezie pomoc Syryjczykom

Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomom Kościołowi w Potrzebie  przygotowuje transport z pomocą humanitarną dla Syrii. „Zwracamy się z prośbą o kontakt do producentów mleka w proszku, długoterminowej żywności, śpiworów i namiotów. Ciepłą odzież zakupimy na miejscu. To tańsza opcja i pozwoli dotrzeć do większej grupy potrzebujących” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie – już po pierwszych informacjach w sprawie trzęsienia ziemi w Syrii – uruchomiło specjalną zbiórkę.

Była to reakcja na sygnały, jakie ks. prof. Waldemar Cisło otrzymywał od biskupów i księży, m.in. z Aleppo. Dyrektor sekcji polskiej PKWP wyjaśnia, że „Turcja, również dotknięta katastrofą, ma o tyle lepszą sytuację, że posiada funkcjonujące państwo”.

„W Syrii mamy państwo, które od 11 lat jest w stanie wojny, dlatego to jej chcemy poświęcić więcej uwagi” – mówi dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Podkreśla przy tym, że „sytuacja na miejscu jest dramatyczna, co wiąże się z brakiem leków i żywności”. Dodaje, że sankcje, jakie są stosowane wobec kraju uderzają też w najbiedniejszych. Objęte zostały nimi niektóre leki oraz części zamienne do sprzętu medycznego.

„Teraz na to wszystko nałożyło się trzęsienie ziemi, które spowodowało, że ludzie potracili dachy nad głową. Jest niska temperatura” – zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło.

Tłumaczy, że ludziom, którzy są uchodźcami wewnętrznymi i uciekli z regionów, gdzie wojna była najdotkliwsza, kolejna katastrofa odbiera nadzieję.

„Docierają do nas prośby o ciepłą odzież, namioty, mleko w proszku” – zauważa dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Zbiórka, która została uruchomiona, ma na celu zakupienie ubrań na miejscu.

„Jest to tańsza opcja, bo w Syrii komplet ciepłej odzieży, na który składa się kurtka, sweter i spodnie, to koszt 5 dolarów” – wyjaśnia wykładowca UKSW. Pomoc Kościołowi w Potrzebie liczy na wsparcie producentów i firm przy organizacji dużego transportu ze śpiworami, namiotami, ale też długoterminową żywnością, w tym z mlekiem w proszku dla dzieci.

„Będziemy w stanie dostarczyć wszystko, co potrzebne na miejsce dzięki życzliwości polskiego wojska. Korzystaliśmy już z tej możliwości, gdy wspieraliśmy Liban po wybuchu w Bejrucie. Na miejscu współpracujemy z Fundacją Kościoła Grecko-Melchickiego ICARE gotową, by przewieźć wszystko do Syrii” – zauważa ks. prof. Waldemar Cisło.

„Zwracamy się do właścicieli mleczarni. Mleko w proszku jest bardzo potrzebne, ale każda życzliwość to dziś ratowanie ludzkiego życia” – dodaje dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Chętnych do pomocy Papieskie Stowarzyszenie prosi o kontakt mailowy lub telefoniczny pod [tym adresem].

Biuro Prasowe PKWP Polska/radiomaryja.pl

drukuj