fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Przedsiębiorcy potrzebują wiedzieć, ile jeszcze muszą wytrzymać bez przychodów

Przedsiębiorcy potrzebują wiedzieć, ile jeszcze muszą wytrzymać bez przychodów. Muszą przecież opłacać cały czas koszty stałe. Tarcza finansowa była jednorazowa, dlatego im dłuższy czas trwania lockdownu, tym pieniądze w przeliczeniu na kolejne dni maleją – powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Według zapowiedzi rządu od 15 maja odmrożona zostanie część gospodarki. Ponownie zostaną otwarte m.in. ogródki restauracyjne. Jednak całkowite otwarcie lokali oraz części małych i średnich przedsiębiorstw planowane jest pod koniec miesiąca.

– Plan ostrożnego odmrażania był podany przez pana premiera do opinii publicznej 28 kwietnia, kiedy jeszcze było dużo zachorowań i nie było wiadomo, jak szybko sytuacja epidemiczna będzie się poprawiała. Dzisiaj mamy już wyniki, że trend spadkowy jest bardzo mocny i maleje liczba zachorowań. Mamy mniej zgonów oraz o 10 tys. mniej zajętych łóżek – wyjaśnił Adam Abramowicz.

W związku ze znacznie poprawiającą się sytuacją epidemiczną Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o przyspieszenie procesu odmrażania o dwa tygodnie.

– Chcemy, żeby od 15 maja mogła pracować cała gastronomia przy limicie 50 proc. Ponadto prosiliśmy, żeby wesela i komunie do 50 osób mogły też się już odbywać. Chcemy, by kina i teatry przy obłożeniu 50 proc. mogły działać, także firmy ze strefy fitness również mogły funkcjonować z obowiązkiem przestrzegania zasad epidemicznych – powiedział gość audycji.

Kolejnym postulatem jest podanie konkretnego terminu ponownego odmrożenia targów, kongresów, wesołych miasteczek oraz dyskotek.

– Przedsiębiorcy potrzebują wiedzieć, ile jeszcze muszą wytrzymać bez przychodów. Przecież muszą opłacać cały czas koszty stałe. Tarcza finansowa była jednorazowa, dlatego im dłuższy czas trwania lockdownu, tym pieniądze w przeliczeniu na kolejne dni maleją – wskazał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Adam Abramowicz powołał się na stanowisko rzecznika Ministerstwa Zdrowia, który poinformował o możliwości szybszego odmrażania gospodarki w związku z lepszą sytuacją epidemiczną.

– Każda branża ma ustalony protokół z Głównym Inspektorem Sanitarnym, a więc odmrażanie gospodarki będzie bezpieczne dla klientów i pracowników – zapewnił rozmówca.

Adam Abramowicz uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podczas których dyskutowano nad zmianami mającymi ułatwić funkcjonowanie małym i średnim przedsiębiorcom.

– ZUS informatyzuje cały proces składania deklaracji, wpłacania składek oraz wypłacania świadczeń. Zakład chce wziąć na siebie wyliczanie składek za pracownika, a także poprzez analizę ubezpieczeń będzie wyliczał jego koszt – poinformował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

W ocenie Adama Abramowicza są to dobre informacje dla właścicieli firm, z których zostanie zdjęta część odpowiedzialności administracyjnej.

– Ta reforma obniży koszty ZUS-u, ponieważ informatyzacja zawsze obniża koszty. Zmniejszy to również nakład pieniężny przedsiębiorców oraz da im poczucie bezpieczeństwa (…). Jest to dobry krok, zwłaszcza w okresie pandemii  – ocenił gość audycji „Aktualności dnia”.

Rozmowa z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj