By Brian McMorrow - http://www.pbase.com/bmcmorrow/image/44802734, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78013132

Otwarto łączący Zambię i Botswanę most na rzece Zambezi

W obecności prezydentów Zambii Edgara Lungu i Botswany Mokgweetsiego Masisiego, otwarto łączący oba kraje most nad rzeką Zambezi. Blisko kilometrowa drogowo-kolejowa przeprawa ma ułatwić wymianę handlową w regionie i przyczynić się do rozwoju południa Afryki.

Most został wybudowany na wąskim odcinku granicy łączącym Botswanę z Zambią. Tuż obok przebiega granica obu krajów z Zimbabwe, ale ponieważ poprzedni prezydent tego kraju Robert Mugabe sprzeciwiał się projektowi, konstrukcja jest zakrzywiona, by omijać zimbabwańskie terytorium – pisze BBC.

Budowa mostu kosztowała ponad 250 mln dolarów i została sfinansowana ze środków Afrykańskiego Banku Rozwoju oraz pożyczki od rządu Japonii. Wcześniej w tym miejscu funkcjonowała przeprawa promowa.

Konstrukcja ma ułatwić handel i przyczynić się do rozwoju całego regionu południa Afryki, usprawniając transport między portami Republiki Południowej Afryki i północą kontynentu.

Na granicy Zambii i Demokratycznej Republiki Konga budowana jest kolejna przeprawa, która ułatwi handel na tym szlaku – zaznaczył obecny podczas poniedziałkowej ceremonii prezydent DRK Felix Tshisekedi, sprawujący również funkcję przewodniczącego Unii Afrykańskiej.

Prezydent Lungu podkreślił, że wybudowanie mostu jest monumentalnym osiągnięciem. Masisi zauważył, że nowa przeprawa jest również znakiem pogłębiania się regionalnej integracji w ramach Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej.

PAP

drukuj