fot. PAP/EPA

Polska i kraje bałtyckie apelują o konfiskatę rosyjskich majątków

Premier Mateusz Morawiecki powiedział przed unijnym szczytem w Brukseli, że konieczna jest konfiskata majątku Rosji i oligarchów rosyjskich. Polska wraz z Litwą, Łotwą i Estonią wysłała w tej sprawie list do przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i premiera Szwecji, kierującej teraz pracami Unii.

Przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w liście zaapelowali do przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i premiera Szwecji o wykorzystanie rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy i do rekompensaty za zniszczenia w ramach unijnych sankcji.

W piśmie jest mowa o zamrożonych do tej pory 300 miliardach euro rezerw Banku Centralnego Rosji.

– Widzę, że pojawia się coraz szersza grupa państw, która wspiera tego typu podejście. Kiedy miałem rozmowę z kilkoma premierami dwa dni temu, to okazało się, że również Belgia wspiera konfiskatę majątków Federacji Rosyjskiej, nie tylko część krajów Europy Środkowej. A więc koalicja państw wskazujących na konieczność sięgnięcia do tych zamrożonych aktywów rośnie – zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wyraził też zadowolenie z faktu, że wkrótce w Polsce zbierze się komisja ds. ustawy, która zmieniałaby punktowo konstytucję w tym zakresie.

W unijnym szczycie w Brukseli bierze udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej przywódca Ukrainy wygłosił przemówienie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że jego kraj będzie członkiem Unii Europejskiej.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl